Mis on toidu energiatihedus ja toitainetihedus?

Kodutohter
18.08.2022
Shutterstock

Sobiv on selline toitainetihedus, millega saame kätte kõik vajalikud toitained: valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalained.

Energiatihedus on energia ehk kalorite sisaldus teatud toidu kaalus. Suure energiatihedusega toidud võivad sisaldada rohkesti süsivesikuid või rasvu, aga vähe kiudaineid, mineraale ja vitamiine. Väikese energiatihedusega toitained on aga mahukamad ja annavad suurema kaalu juures vähem kaloreid, nagu näiteks salatid ja köögiviljad. Seega, kui suurendada taldrikul vähekaloriliste köögiviljade hulka, võime saada suurema toiduportsjoniga vähem energiat kui näiteks väikese koogitükiga. Ka vesi lisab toidule kaalu ja mahtu aga mitte kaloreid. Lisades toidule rasva, suurendame toidu energiatihedust ja kaloraaži.

Toitainetihedus on vajalike toitainete kogus toidus energiaühiku kohta. Sobiv on selline toitainetihedus, millega saame kätte kõik vajalikud toitained: valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalained. Seda peab arvestama tervislikul toitumisel, sest on vajalik nii energia saamiseks kui ka kehakaalu normis püsimiseks. Pole vaja lahjendada või lahustada toitu maitseparandajatega, lisades rasva, suhkrut või siirupit. Sellega vähendame mõnede toitainete hulka ja tihedust teiste toitainete arvelt. Kui lisame ohtralt suhkrut, saame energiat, kuid vähendame toitainetihedust - toidus on liiga palju süsivesikuid ja puuduvad kasulikud ained.

Näiteks piim on suhteliselt hea toitainetihedusega: saame sellest kätte vajalikud rasvad, valgud, piimasuhkru, mineraalid ja vitamiinid. Kuid magus jogurt võib olla juba vähendatud toitainetihedusega, sest on lisatud suhkrut, paksendajat ja toiduvärvi.

Sarnased artiklid