Õige toit aitab üleminekuea kaalutõusu vastu

Kodutohter
16.07.2021
Shutterstock

Üleminekuea ja selle järgse aja vaevuste vastu saab astuda õige toiduvalikuga. See aitab ka kaalutõusu ohjes hoida.

Õige toiduvalik koos liikumisega hoiab korras tervise ja ennetab menopausieas nii tüüpilist kaalutõusu. Igal naisel on õigus tunda ennast hästi ka üleminekueas.

Kui viljakas eas naistel koguneb kaalutõusu korral polster puusadele, siis naissuguhormooni kadumisel tekib nn meestüüpi rasvumine, kus ülekaal koguneb kõhule.

Tervisliku toitumise alussambad – köögiviljad ja täisteratooted – hoiavad ka üleminekueas ja peale seda korras tervist, seedimist ja kaalu. Tähtsad on ka piimatooted, sest need on head valguallikad, sisaldavad kaltsiumit, mille saamine vanemas eas on lausa elutähtis. Kuigi punases lihas on palju valku ja rauda, tasub siiski valida rohkem kala või kanaliha. Vähemalt kaks korda nädalas peaks sööma kala, et saada vajalikke oomega-3 rasvu ja D-vitamiini. Organism peab toidust saama nii elutegevuseks piisava koguse energiat kui ka kõik vajalikud toitained. Tasakaalustamata ja ühekülgse toitumisega tekkiv toitainete puudus mõjutab organismi heaolu mitmel viisil ja võib viia tõsiste haiguste tekkeni. Tasakaalustamata toitumise üks tagajärg on ka kaaluprobleemid – kui organism ei saa toidust vajalikke aineid, siis organism sunnib meid rohkem sööma. Väga tihti on ühekülgse toitumise põhjuseks rutiin ja harjumused. Aeg-ajalt tuleks toidusedel üle vaadata, et kogu aeg samu toite süües ei jääks toitumine ühekülgseks. Toitumine võib jääda ühekülgseks ka seetõttu, et inimene on teadlikult valinud osasid toite mitte süüa või need talle ei maitse.

Teine oluline küsimus peale toitumise on liikumine. Igaüks peaks leidma omale jõukohase liikumisviisi. Sest tegelikult on ju kehakaalu tasakaalu valem lihtne: peab kulutama rohkem energiat, kui toiduga saadakse.

Sarnased artiklid