Naistearstiga on nagu hambaarstigagi: otsitakse pikalt seda õiget ja enne visiiti kardetakse natuke. Kui tihti ja mis põhjusel peaks günekoloogi poole pöörduma, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla arst-residendilt günekoloog Maria Lepikult.
Noores neius võib esimene visiit naistearsti juurde tekitada ärevust, hirmu ja piinlikkust, kuid just arst on see, keda tasub usaldada rohkem kui internetti. "Tihti on noortel hirm, et günekoloogi külastusega kaasneb ilmtingimata ka günekoloogiline läbivaatus. See aga ei ole alati nii, olenevalt patsiendi probleemist ja soovidest võib visiit piirduda vaid rääkimisega. Näiteks kui noor soovib rasestumisvastast vahendit ning pole varem seksuaalvahekorras olnud, siis ei pea tegema günekoloogilist läbivaatust. Esmase visiidi raames võib toimuda ka kabineti tutvustus, näidatakse günekoloogilist tooli, räägitakse, mida günekoloog läbivaatuse ajal teeb ning mis vahendeid kasutab. Enamikus Eesti linnades on olemas just noortele mõeldud nõustamiskeskused või noortekabinetid, kuhu saavad minna kuni 24-aastased noored olenemata soost ning kuhu saavad pöörduda ka ravikindlustuseta noored," selgitab dr Lepik.
"See, millal tulla esimest korda, on väga individuaalne ja kindlaid kriteeriume pole. Üldiselt võiks tütarlaps tulla naistearsti juurde siis, kui tal on probleeme või muresid, aga ka siis, kui on lihtsalt küsimusi näiteks rasestumisest hoidumise või menstruatsiooni kohta, soov testida ennast sugulisel teel levivate nakkuste suhtes või saada täiendavat nõustamist."
Mida peaks teadma
Tihti uuritakse, kui põhjalikult peab ennast enne arstivisiiti pesema ja kas enne seda tohib vahekorras olla.
"On erandeid, aga üldjuhul oleks hea planeerida visiit günekoloogi juurde ajale, kui ei ole menstruatsiooni. Põhjus on selles, et mõningaid analüüse, näiteks PAP-testi, ei saa siis võtta," ütleb Maria Lepik.
"Spetsiaalselt pesta või raseerida ennast günekoloogi jaoks pole vaja, piisab tavapärasest heast hügieenist. Pesta võib välissuguelundeid, aga mingil juhul pole vaja pesta tuppe seestpoolt, kuna nii häirub tupe normaalne mikrofloora. Ka sperma pärast tupes pole vaja muretseda. Kui kunagi varem pole günekoloogilist läbivaatust tehtud, võiks seda kindlasti naistearstile mainida, siis teab ta selgitada vahendeid ning läbivaatuse kulgu."