Naiste süda on õrn
Kodutohter
26.04.2021
Shutterstock

Stress tekib olukorras, mil oled kõige haavatavam – elu nõuab rohkem, kui jätkub jõuvarusid.

Pere ja töö vahel rabelemine tõstab naise stressimäära kõrgele. Pikalt kestnud stress räsib südant: vererõhk ja halva kolesterooli tase tõusevad, kipuvad tekkima südame rütmihäired ja kasvab oht haigestuda südame-pärgartertõppe.

Naise töönädal on tihe: pea iga päev on vaja lapsi kuhugi viia või kuskilt tuua; oma vanemad vajaksid rohkem abi, kui suudad anda, ja seepärast tunned end süüdlasena; enda harrastusteks ei jää üldse aega; tööl on kogu aeg kiire.
Stress tekib olukorras, mil oled kõige haavatavam – elu nõuab rohkem, kui jätkub jõuvarusid, ja lausa tunned, kuidas vererõhk tõuseb, süda puperdab ja otsaesine on alailma higine.
Ometigi pole stress ainult halb, hea stress hoopis innustab paremini töötama, nii mõnigi tunneb end kiirel ajal kui kala vees. Kui aga stress kestab liiga kaua, siis hakkab see tervist kulutama.

Naised haigestuvad südame-pärgartertõppe tavaliselt kümmekond aastat hiljem kui mehed, sest naissuguhormoonid kaitsevad naise organismi kuni menopausini. Pealegi on enamasti naiste eluviisid tervislikumad, nad suitsetavad ja tarvitavad alkoholi vähem kui mehed.
Kuid samas on südame-pärgartertõve sümptomid naistel ebamäärasemad kui meestel: naistel esineb üldine väsimus ja halb enesetunne, meestel aga on tavaline sümptom rinnavalu.
Viimasel ajal on hakatud rääkima sellest, et kõrge vererõhk ja kõrge halva kolesterooli tase on naistele kahjulikumad kui meestele. Sama lugu on stressiga, mis mõjub naiste südamele tugevamini kui meeste omale. Naistel ja meestel on stressi põhjused erinevad, kodu ja töö vahel tasakaalu leida püüdvad naised väsivad rohkem. Lai sõprusring võib seal ajal osutuda naisele pigem koormaks kui abiks, sest ta ei leia sõprade jaoks aega.. Mees seevastu saab oma sõpruskonnalt sotsiaalset tuge.
Sotsiaalne tugi oma perekonnalt või sõpradelt aitab stressiga leppida ja sellest üle saada, head inimsuhted teevad head südamelegi. Nii vaimne kui sotsiaalne turvatunne on tervisele kasulik.

Sarnased artiklid