Õnn tuleb siis, kui teda taga ei aja

Kodutohter
20.07.2020
Shutterstock

Uuringud näitavad, et iga hinna eest õnne püüdlemine lisab hoopis stressi. Kui pidada õnne absoluutväärtuseks aga elu ei sujugi oodatult, tuleb suur pettumine.

Õnn tuleb siis, kui teda ei otsi

 

Praegune aeg on täis valmis pakendatud õnne valemeid. Lase ebameeldivatel tunnetel libiseda mööda. Ebameeldivaid tundeid tuleb põhjalikult analüüsida. Vastuolulised nõuanded ajavad segadusse. Mida või keda peaks uskuma? Mis teeb õnnelikuks?

Mõnele tundub, et õnn sõltub tulevikust. Kui ma saaksin vaid selle töökoha, suurema korteri või täiusliku kaaslase, siis oleksin õnnelik! Just selline mõtlemine jätab õnne alati horisondile - püüdled küll kõigest jõust sinnapoole, kuid õnn jääb alati kättesaamatusse kaugusse.

Küsitlused näitavad, et õnnelik olemine ei sõltu sugupoolest, east või välistest teguritest. Vaesus vähendab õnnetunnet, kuid üldiselt on raha osa õnnelik olemises marginaalne. Isegi lotovõidu mõju on palju väiksem, kui tavaliselt arvatakse.

Ahvatlevatest pakkumistest pole puudust. Kohtamisäpp lubab täisulikku kaaslast, läikiva kaanega raamat lubab lahendada probleemid, tuntud koolitaja paneb kogu saali uskuma, et natuke veel ja õnn on sul peos! Kiire lahendus tõstab esialgu adrenaliini lakke, kuid ei too kaasa pikaajalist õnnelikkust.

Uuringud näitavad, et iga hinna eest õnne püüdlemine lisab hoopis stressi. Kui pidada õnne absoluutväärtuseks aga elu ei sujugi oodatult, tuleb suur pettumine. Ja nii võib tekitada endale õnne taotlemise oravaratta, millelt ei saa enam maha astuda. Uuringud näitavad, et õnnetunne tekib siis, kui lakata selle peale mõtlemast ja seda iga hinna eest taotlemast.

Õnnelikkust ei taju, kui ajada kogu aeg taga kiiret õnne, või teha suuri plaane, kuidas õnn ootab tulevikus, kui on täidetud mingid kriteeriumid. Enamus meist püüdleb tervise, eluga hakkamasaamise ja enda aktsepteerimise poole, ning kui see õnnestub, siis see ongi õnn.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid