Õnneliku suhte habras kunst

Maria Torm
11.09.2018
Õnneliku suhte hoidmine pole kaasasündinud oskus - see omandatakse elu jooksul. | Shutterstock

Hoolimata sellest, et nii Eesti mees kui ka naine väärtustavad armastust, paarisuhet ja lapsi, on meil lahutuste arv suur ja lapsi sünnib palju vähem, kui ideaalis soovitakse. Miks ometi?

Konverentsil "Naine pole sünnitusmasin!" tõi psühholoog ja paarisuhtenõustaja Karmen Maikalu 2014. aasta Eesti naiste tervise uuringule tuginedes esile tõiga, et Eesti naine sooviks rohkem lapsi, kui neid praegu sünnib – enamik uuringule vastajaid soovis lausa kolme või enamat last. Põhjusena, miks nad rohkem lapsi ei sünnita, nimetasid naised probleeme paarisuhtes.

 

Loota sai ainult enda peale
 

"Juba minu vanaema ütles: naine sünnitagu nii palju lapsi, kui ta üksi üles kasvatada jõuab," meenutab psühholoog Karmen Maikalu. "Selle ajastu perekondade peale vaadates võib öelda, et see oli väga mõistlik seisukoht. Paljud mehed jäid sõtta või saadeti Siberisse. Paljud nendest, kes koju jäid, hakkasid jooma, lõid üle aisa või olid vägivaldsed ja naine sai loota vaid iseendale. Aga kui te arvate, et sellest ajast on palju muutunud, siis pole see kahjuks tõsi," nendib psühholoog.

Oma terapeuditöös näeb ta ikka samu probleeme: "Sõltuvusprobleemid, kõrvalsuhted ja perevägivald. Statistika järgi läheb üle 60 protsendi kooseludest lõhki ning vaid pool nendest, kes kokku jäävad, on oma paarisuhtega tegelikult rahul. Inimesed tunnevad end oma pere keskel üksildasena."

 

Süü ei lasu vaid ühel poolel
 

Loomulikult ei ole kehv abielu vaid meeste süü. "Seda oleks ülekohtune väita. Ka mõne aasta eest tehtud Eesti meeste hoiakute ja käitumise uuringust selgus, et Eesti mehe jaoks on kõige olulisemad väärtused armastus, paarisuhe ja lapsed. Aga kust kohast see probleem siis tuleb?" küsib Karmen Maikalu ja osutab suurimale neist: "Kahjuks ei oska inimesed oma suhet hoida."

Õnneliku suhte hoidmine pole kaasasündinud oskus. "See omandatakse elu jooksul, näiteks vanematelt või koolitustelt; ka ühiskonna väärtushinnangutel on suur roll. Nii mees kui ka naine saavad mõlemad palju ära teha selleks, et nende paarisuhe õnnestuks ja perekond püsiks."

Kuidas seda aga teha? Psühholoog Karmen Maikalu jagab soovitusi eri eluetappides olevatele inimestele.

 

Noored, kellel veel pole püsivat kaaslast

Tee partnerivalikul teadlikke otsuseid. Armununa tundub kõik ilus. Otsusta kaine mõistusega. Küsi sealjuures näiteks sõprade arvamust.

Vaata, kuidas su kaaslane suhtub teistesse: oma emasse, ekspartnerisse, poemüüjasse, kolleegidesse. Pärast armumisperioodi hakkab ta tõenäoliselt ka sinusse samamoodi suhtuma. Kui end nii-öelda hulluga seod, siis pead hiljem ka tagajärgedega hullumoodi tegelema ja nägema palju vaeva, et näiteks suhtest tervelt välja pääseda.

 

Paarisuhtes olevad inimesed

Paarisuhe on pere kõige tähtsam suhe, pere alustala. Mees ja naine ei ole teineteisele emme ja issi, vaid esmalt partnerid, armastajad.

Hoia turvalisust ja mõistmist. Igaüks tahab olla suhtes kuuldud, nähtud, mõistetud. Olge teineteise jaoks olemas ja kättesaadavad. Mõnikord ei tunne inimene, et abikaasa aktsepteerib teda, kuna saab oma soovide, mõtete või arvamuste väljendamisel pidevalt kuulda kriitikat. Selleks et iseennast mitte päris ära kaotada, tekibki tunne, et tuleks kodust põgeneda. Tal tekib näiteks kõrvalsuhe või ta pühendub ülemäära tööle või hobile.

Kui oma jõududega hakkama ei saa, otsi abi pereterapeudilt või paarisuhtekoolitajalt, näiteks PREP-paarisuhtekoolituselt. Abi tuleks otsida pigem varem kui hiljem.

Kui asjad ei lähe nii, nagu soovid, ja otsustate ikkagi lahutada, siis tee kõik endast olenev, et lastel säiliksid suhted mõlema vanemaga. Bioloogilist vanemat ei suuda asendada mitte keegi.

Lapsed õpivad oma vanematelt, kuidas tülitseda, armastada, stressiga toime tulla, abielus olla ja lapsi kasvatada. Mõtle järele, millise pärandi annad oma lastele, et lapsest kasvaks hea ja tore inimene, kes tuleb oma eluga hästi toime ja oskab hoida oma abielu. Sageli kasvavad kehvast paarisuhtest lapsed, kes on kogenud kaost oma lapsepõlves ega usu enam armastusse – nad ei abiellu ning ei taha mõeldagi täiskasvanuna laste saamise või püsiva ja pikaajalise suhte peale. Või siis tekib nii-öelda suletud ring, kus korratakse oma vanemate tehtud vigu.

 

Vanemad inimesed

Kui lapsed on kodust läinud, võib tekkida tühja pesa sündroom. Kui abikaasad pole varem osanud oma paarisuhet hoida, siis võib tekkida tunne, et elad koos võõra inimesega, kellega polegi enam midagi ühist. Siis peaks uuesti oma paarisuhtesse panustama hakkama, ka nüüd võiks vajaduse korral terapeudi poole pöörduda.

Kui oled äia-ämma staatuses, toeta oma laste paarisuhet ka siis, kui sulle lapse kaaslane ei meeldi.

Sarnased artiklid