Õpi ütlema EI!

Kodutohter
30.11.2020
Shutterstock

Kui kardad keeldumisega teisi pahandada, lubad kergesti palju asju, mida ei jõua ega jaksa täita.

1. Vaata oma kalendermärkmik läbi, enne kui annad mõne lubaduse midagi teha. Kas kalender näitab, et on aega ka puhkuseks ja ootamatuteks sündmusteks? Täiesti täis kirjutatud päevad tähendavad seda, et paratamatult tuleb viimasel minutil vabandada ja midagi ära öelda ning selle pärast ennast süüdlasena tunda. Kui pakutakse mingit tööd, külastust või üritust, siis võta mõtlemisaega ja luba, et annad nõusoleku mõne aja pärast.

2. Pea lubaduste paastu. Otsusta, et keeldud järgmise kuu jooksul kõikidest pakkumistest. Kirjuta õhtul üles kõik tööd ja üritused, millest keeldusid. Vaata seda nimekirja kuu aja pärast ja otsusta, kas kaotasid oma loobumistega midagi. Sõprussuhete säilitamiseks anna oma paastust teada sõpradele ja perele.

3. Sea sisse valgusfoor. Jaga kõik lubadused ja tööd kolmeks: roheliseks, kollaseks ja punaseks. Roheline lubadus tähendab, et suhtud positiivselt, kuid ei luba veel midagi. Kollane on siduvam ja sisaldab juba kindlat töö lõpetamise kuupäeva. Sellest mitte kinni pidamisel peab olema juba mõjuv põhjus. Punased on kindlad lubadused, mida saab takistada ainult õnnetus, haigus või maavärin.

4. Kui mingit lubadust ei saa pidada või võtab mõni töö kauem aega ja läheb üle tähtaja, siis helista ja räägi ausalt. Ära saada viimasle minutil sõnumit ega peida pead liiva alla, lootes, et pauk läheb mööda.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid