Salakaval helikobakter

Kodutohter
13.12.2022
Shutterstock

Helicobacter pylori on viburitega bakter, mis satub organismi mustade käte kaudu.

Helicobacter pylori on viburitega bakter, mis satub organismi mustade käte kaudu, elutseb maolimas ja põhjustab kroonilist maolimaskestapõletikku. Helicobacter pylori infektsioon on ka peamine kaksteistsõrmiku- ja maohaavandi teket soodustav tegur. Samas osa helikobakteri tüvesid haigust ei tekita. Infektsiooni võib avastada vereanalüüsi põhjal või maolimaskestalt võetud koetüki uurimisel, väljaheites antigeeni määramisega või uurea hingamistestiga. Ravi on vajalik, kui inimesel on kaksteistsõrmiku- või maohaavand.

Helicobacter pylori paljuneb mao limaskestal ja eritab läbi maohappe limakihini jõudmiseks ureaasi, mille toimel tekib maos kudesid kahjustav ammoniaak. Lisaks veel muid kahjulikke valke ja mürkaineid. Ammoniaak võib põhjustada mao limaskesta põletikku.

On tõestatud, et helikobakter põhjustab gastriiti. Viimati nimetatu tõttu tekivad muudki maohaigused, sealhulgas mao- ja kaksteistsõrmiksoolehaavand ning koguni maovähk.

Helikobakter võib levida inimeselt inimesele, eelkõige pesemata käte kaudu. Kui peres on kellelgi see bakter avastatud, tuleb eriti hoolega hügieenist kinni pidada.

Tänu uuringutele ollakse tänapäeval veendunud, et Helicobacter pylori nakkuse korral vajavad ravi kõik mao- ja kaksteistsõrmiksoolehaavandiga patsiendid, et vältida maovähki haigestumise riski.

Ka kõik need, kes seedehäirete tõttu kahtlustavad tänapäeva moehaigust toidutalumatust, võiksid lasta kontrollida helikobakterit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid