Toit on juuste ehitusmaterjal

Kodutohter
19.03.2021
Shutterstock

Terved juuksed on olnud ja jäävad naise – ja miks mitte ka mehe – kauneimaks ehteks.

Tänapäeval hinnatakse juuste loomulikku ilu, kohevust ja kaunist läiget kõrgelt ning selle saavutamiseks kulutatakse erinevatele juuksehooldusvahenditele palju raha. Juuste ilu on aga otseses seoses inimese üldise tervisega.

Juuste tervis ja seisund on suures osas määratud niihästi geenide kui ka – ja samuti väga olulisel määral – toiduvalikuga.
Mitmekülgne toitumine hoiab juuksed tervemana. Igasugused eridieedid, taimetoitlus ja rämpstoit ohustavad juuksekasvu. Kui juustel jääb vajalikest toitainetest vajaka, pidurdub nende kasv, juuksekarvad muutuvad hapraks ja kuivaks ning halvemal juhul hakkavad välja langema.
Inimorganism peab pidevalt üles ehitama paljusid rakustruktuure. See käib ka juuste, naha ja küünte kohta.

Eriti olulist rolli juuste tervises mängivad oomega-3 rasvhapped. Nende puudus põhjustab juuste liigkuivust, see omakorda õhenemist ja väljalangemist. Oomega-3 rasvhappeid leidub kõige rohkem rasvases kalas: heeringas, sardiinides, lõhes jm, samuti pähklites ja mandlites. Apteegis on saadaval oomega-3 rasvhappeid sisaldavad kapslid ja kalamaksaõli.
Niisama oluline naha, juuste ja küünte jaoks on mikroelement räni. Olles luude, kõhrede ja sidekoe tähtis ehituskivi, annab see neile tugevuse ja elastsuse. Räni peamised allikad on kare joogivesi, taimsed kiudained ja teraviljasaadused.
Juuste väljalangemist seostatakse muu hulgas biotiini ehk H-vitamiini nappusega – see vitamiin on oluline nii naha, juuste kui küünte tervisele. Kui toituda mitmekülgselt, saab organism vajaliku biotiinikoguse kätte igapäevatoidust, selle head allikad on maks, neerud, pärm, munad, täispiim, tomat ja soja. Apteegist saab osta biotiini sisaldavaid toidulisandeid.
Juustele tähtsad vitamiinid on B12, B6 ja foolhape. Vitamiini B6 leidub punases lihas, maksas, munakollases, kaunviljades, pähklites, leivas, avokaados, banaanides jm. Vitamiini B12 saab maksa, kala, verivorsti, mune, piimatooteid ja punast liha süües. Foolhapet sisaldavad maks, pärm, rohelised taimeosad ja oad.

Mitmekülgse ja värvilise toidu eest on juuksed tänulikud, ning näitavad seda ka välja.

 

Sarnased artiklid