Diabeetikule mõnusat suveastumist
Tiina Mitt, jalaraviõde
30.06.2015

 

Suhkruhaige jalgade nahk on sama õrn nagu beebil. Kuidas suvel paljaid jalgu mõistlikult hoida?

Naha ülesanne on teatavasti kaitsta organismi ümbritseva kahjustuste ja mikroobide eest. Suhkruhaigusega kaasnevad muutused organismis muudavad aga diabeetiku jalanaha eriti õrnaks, nii et seda võib võrrelda vastsündinu omaga. Nagu imikul, ei kannata ka suhkruhaige nahk tugevatoimelisi seepe ega ka jalanõude ning sokkide õmbluste survet.

Kuna nahk on õrn, võivad kergesti tekkida villid või haavandid. Kui beebi nahk paraneb kiiresti, siis diabeetikul haiguse tõttu paranemine venib ja venib.

Oma õrna naha ja raskelt paranevate vigastuste tõttu peavadki suhkruhaiged jalgade hooldusele ja haavandite ennetusele suuremat rõhku panema.

 

Jalatsid

  1. Milliseid jalatseid peaks diabeetik suvel kandma?

Kõige tähtsam on kanda õiges suuruses mugavaid kingi. Plätud tänaval suhkruhaige jalas ei ole soovitatavad, sest on liialt suur vigastusoht. Kui jalakahjustusi ei ole, võib kanda siiski igat sorti jalatseid.

Ent kui suhkruhaigel on diagnoositud jalanärvide kahjustus, tuleb järgida mõnd ohutusreeglit. Närvikahjustus tähendab seda, et jalad ei tunne õigesti ning seetõttu võib varba äralöömine või sellele pealeastumine jääda märkamatuks. Vigastatud kohta võivad sattuda põletikku tekitavad mikroorganismid ja häda ongi käes. Seega peaks närvikahjustuse korral kandma kinnise ninaga jalatseid. Raskema närvikahjustuse korral on jalgade tundlikkus tugevalt kahjustunud, mistõttu tuleb kogu labajalga välismaailma eest kaitsta ja kasutada ainult kinniseid jalatseid.

 

Päikese mõju

  1. Kui kanda lühikesi pükse või miniseelikut, siis mida päike jalgadega teeb?

Suvel on vajalik hästi palju juua. Veresuhkrute kõikumise tõttu kaotab organism palju vett, mistõttu nahk kuivab. Sama mõju on ka päikesel ja tuulel.

Lisaks joomisele on niiskuse tasakaalu ja naha elastsuse hoidmiseks soovitatav kreemitada sääri iga päev. Kreemidest sobivad ihupiimad.

Kuna suhkruhaige nahk on õrn, siis enne päikese kätte minekut tuleb kanda kaitsekreemi ka jalgadele.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid