Eksiga koos ja/või lahus

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.04.2010

Kuidas minna lahku nii, et hiljem ei peaks iga nurga taga paaniliselt kartma eksiga kohtumist? Kuidas saada üle hingevalust, mis käib lahutusega kaasas? Millal on õige aeg taas otsiva pilguga maailmas ringi vaadata?

Mõni inimene vahetab kaaslasi niisama vilunult ja muretult nagu lilli vaasis. Mõni põeb sellest “ühest ja ainuõigest” lahkuminekut aastaid ega suuda kuidagi leida enda kõrvale teist, kes võiks tühimiku täita. Mõnedest eksidest, kes koos olles ei suutnud teineteist kuidagi välja kannatada, saavad pärast lahkuminekut parimad sõbrad.
Kriisinõustaja Eda Mölder peab lahkuläinud paari edasise suhtlemise õnnestumisel määravaks: kui pikalt oldi koos; kui palju on niite, mis ühendavad; miks üldse lahku mindi ja kas see toimus mõlema poole kokkuleppel. Eriti raskelt mõjuvad mahajätmine ning kõrvalsuhte olemasolu, petmine.

Mudel teistega suhtlemiseks
“Igal inimesel on oma mudel, kuidas ta on suhtes teiste inimestega. See tuleneb inimese psüühikast, tema isiksusest ning sellest, kuidas ta on kontaktis oma sõprade, lähedaste ja kolleegidega,” selgitab Eda Mölder erinevaid suhtlemisvorme. “Sageli võib juhtuda, et üks pool on lahkuminekust huvitatud, teine aga mitte. Ta võib küll öelda, et oleme lahus, aga sisemuses ei ole ta sellega leppinud. Paarisuhtes on palju ühendavaid niite. Unustada ei tohi ka emotsionaalset seost. Kui see on läbi lõikamata või on üks pool selle vägivaldselt läbi lõiganud, siis teise jaoks on teema lõpetamata. See teeb haiget ning siis lähebki korda, mida teine teeb, sest emotsionaalne seos teisega kestab edasi. Vaatamata sellele, et reaalselt elatakse erinevat elu, ollakse lahus.”

Jätkuv suhteklaarimine
Kriisinõustaja teab juhtumeid, kus mõlemal on küll uus suhe, kuid endistviisi jätkub suhteklaarimine eksiga. Lahkuminek pole sellisel juhul olnud ühine otsus. Pigem on siin tegu väljapressimiste ja nõudmistega “kui sa mind piisavalt ei armasta, siis ma sinuga koos ei ela, leian teise ja näitan, et mind armastatakse”. Selle tulemusena tekib mõlemal poolel uus suhe, kuid vana on lõpetamata. “Tegelikult tehakse haiget enesele, eksile, tema ja ka enda uuele partnerile. Selline olukord pole soodne kellelegi ning lisab pingeid,” hoiatab Eda Mölder mõtlematute tagajärgede eest.
“Mõned paarid kaklevad ühisosa lõppedes. Kui pole saadud vastust küsimusele “kui palju sa mind tegelikult armastad?” ning tõe väljapressimiseks on tehtud käike, mis viivad lahkuminekuni, aga vastust küsimusele ei tulegi.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid