Haigus paneb proovile
Tekst Merilin Piirsalu
28.04.2013

Haigus või mure leiab meid ikka sellisel hetkel, millal seda kõige vähem oodata oskame. Ega olekski õige südant ette valutada ning aina oodata, mil mõni häda tabab. Kui aga oleme haigusega silmitsi, siis tuleb sellega kuidagi hakkama saada ning võimalik, et ka püsivate elumuutustega elama õppida.

Esialgu võib elukaaslase haigus emotsioonid ja senise elukorralduse päris pea peale pöörata. Kuidas kõigega toime tulla ja elada paarina nii täisväärtuslikult kui võimalik, sellel teemal aitab kaasa mõtiskleda pereterapeut Pille Murrik.

"Kui mõelda toimetuleku peale, siis suur osa sellest on emotsionaalne pool. Teine pool on see, mida haigus endaga kaasa toob ja kuidas nende mõjudega toime tulla," alustab pereterapeut. "Emotsionaalse poole pealt on esmalt tavaline kriisireaktsioon: šokk, siis reaktsioonifaas, kus on kõikvõimalikud tunded, edasi tuleb kohanemine ja siis leppimine, mis tähendab muutustega toimetulekut ja eluga edasiminekut. Emotsionaalses pooles on kindlasti palju muret, teadmatust, hirmu, abitust, kurbust, samuti viha ja süütundeid," räägib Pille Murrik.

"Haigusega toimetulek paarisuhtes oleneb hästi palju sellest, milline on suhte vundament, mis on ühised väärtused ja missugused on senised suhtlemisviisid. Kui inimesed on harjunud asjadest avatult rääkima, nad ei karda olla haavatavad ega näidata ja jagada tundeid, siis on suurem tõenäosus, et nad saavad keerulises olukorras asjadest rääkida. Kui seda ei ole seni tehtud, siis võib see olla oluliselt raskem.

Kui ei tulda kriisiga toime, siis võidakse kuskile faasi kinni jääda. Haigestumise korral võib juhtuda, et takerdutakse viha- või süütunde faasi. Ilmselt oleneb ka, millega konkreetselt on tegemist. Kui tegu on olukorraga, millel on mingisugune osa haigestujal endal, näiteks HIV või alkoholiga seotud probleem, siis on suurem tõenäosus, et võidakse vihasse kinni jääda. Või hakatakse süüdistama à la "Oleks sa mind kuulda võtnud, siis poleks neid asju juhtunud"."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid