Doktor Gerly Truuväärt dr Allan Oolo järel teine eestlane ja ainus Eesti naine, kes võib ennast kutsuda doktor-kiropraktikuks. “Mul on olnud ingel õla peal,” ütleb selle kohta dr Truuväärt ise.
Kui teatmeteostest järele vaadata, seletatakse kiropraktikat manuaalteraapia meetodina, kus vaadeldakse seljaaju ja peaaju vahelist sidet ning uuritakse seda kaitsvat lülisammast. Raviprotsessis kasutatakse ka instrumente, mis sobivad eriti väikelastele, rasedatele ja eakamatele inimestele. Gerly Truuväärti sõnul on kiropraktika justkui imeravi, mis paneb keha uutmoodi tööle. Närvisüsteemi korrigeerimine võimaldab kehal endal taastada oma normaalsed funktsioonid.
Doktor Truuväärtiga juttu ajades kuulen mitmeid kordi sõna “missioon”, mida ei kohta kodueestlase kõnes ega kirjas just tihti. Kui Gerly Truuväärt kandis Palmeri kolledži lõpuaktusel värisevate kätega saali Eesti lipu, mõtles ta juba siis, et tema missioon on tulla Eestisse ning ravida tavainimesi, jagada oma teadmisi ja oskusi. Palmeri kolledž USAs Iowa osariigis on maailmas esimene kool, kus üle saja aasta tagasi hakati kiropraktikuid välja õpetama ja mis on jäänud siiani oma ala parimaks õppeasutuseks. “Olen esimene eestlane, kes on lõpetanud Palmeri kolledži.”
Missiooniga
Kiropraktiku-arsti haridusele lisaks veetis dr Truuväärt iga teise nädalavahetuse seminaridel. “Need koolitused andsid lisateadmisi ja oskusi just laste ja naiste ravimise alal, raseduse ja sünnituse valdkonnas. Selliste probleemidega tegelen iga päev. Sünnitraumasid on palju ja sageli ei osata näha seost tervishäire või haiguse ja sündimise hetkel juhtunu vahel.
Kogu maailmas on trend, et keisrilõikeid tehakse rohkem kui varem. Samas on see otsene sekkumine looduse protsessidesse. Uuringud on näidanud, et vaid 25% paikapandud sünnikuupäevadest langevad tegeliku sündimisajaga kokku. Millal laps eostati, on väga raske kindlaks teha. Loodus on sündimise hetke ise kirja pannud ja see toimib nagu kellavärk, nii et on parem, kui sellesse igaks juhuks ei sekkutaks. Loomulikult on seisundeid, kus aitab ainult kiirus ja operatsioon.
Kiropraktika on vajalik kogu perele, sest juba sündimise protsess on traumaatiline nii emale kui lapsele. Raske sünnitus võib olla isegi põhjus sellistele probleemidele, nagu seedehäired, sagedased kõrvapõletikud, öine voodimärgamine, beebi sage nutmine või rahutu olek. Eestis olen tegelnud nii laste kui täiskasvanutega, kes on oma tervisehäired saanud just sünnitrauma tagajärjel,” räägib dr Truuväärt.
Pärnu Tervistavas Stuudios käik ja Pärnu lastekodu laste tasuta vastuvõtmine koos oma mehe dr Matthew Stevensiga oli Gerly Truuväärtil esimene samm missiooni täitmise teel. See, et pooled lapsed olid puudega, oli doktoritele üllatus, nad ei olnud valmistunud kohtuma erivajadustega lastega. Kuigi “ühest korrast neile ei piisa, on see siiski rohkem kui mitte midagi, loodan, et tõime natuke valgust nende laste ellu”.
Tõestuseks, et tal pole kahju oma teadmisi ka meditsiinihariduseta inimesele jagada, kraamib dr Truuväärt seljakotist välja selgroo mulaaži ja näitab selle peal ära, kus mis asub, ning selgitab täpselt, mis juhtub siis, kui lülivaheketas saab kahjustada.
Loe edasi ajakirjast...