Ingverist indu ja iha

Üllar Ende
06.02.2019

 

Ingver on tuntud eelkõige soojarohu, külmetushaiguse leevendaja ja seedimise parandajana. Kes pole seda tundnud, võiks järele proovida.

 

 

Küünlakuu valgus juhib meid jõudsalt kevade poole, ent külm poeb naha vahele, mistõttu osale meist on soojendav ingveritee saanud pärast õuest tuppa tulekut igapäevaseks rüüpeks. Peale külma aga kummitavad meid endiselt viirused. Tark on kohe kõrva taha panna, et ingver, mida viiruste vastu ravimtaimeraamatutes soovitatakse, neid pahalasi eemale ei peleta ega tapa, kuid tõvestavatele bakteritele teeb säru küll. Nii on ülemiste hingamisteede haigust hõlpsam põdeda.

 

Toores juurikas tõhusaim

Ingveripulbrit leidub küllap igal maitseaineriiulil, ent tõhus tervistav toime on toorel juurikal (risoomil). Ostes tasub valida kõvemaid, helepruuni ja läikiva koorega tükke.

Et me korraga kõike ära ei tarvita, on mõistlik ülejäänu keerata toidukilesse ja panna külmikusse, sest soojas ruumis kuivab juur kiiresti ja ühes sellega lenduvad väärtuslikud eeterlikud õlid.

Ingveri põhitegijad ongi risoomis leiduvad terava maitsega eeterlikud õlid; vaikained annavad põletava ja mõrkja meki. Kuivatamisel lähevad vitamiinid kaotsi, mineraalained (raud, jood, kaltsium, mangaan ja magneesium) aga jäävad alles.

 

Mitmepõselise väega

Ingverit on kutsutud soojendavaks taimeks: pärast tee joomist tuleb soojatunne kohe sisse küll, karskelt – ei mingit pitsikest kangemat! Kui on kallal külmetushaigus, aitab ingver higistada, mistõttu jääb palavikku napimaks. Eeterlikud õlid lükkavad nohuse nina ja bronhid lahti ning teevad hingamise kergemaks. On tõestatud, et ingveritee pidev joomine tugevdab organismi kaitsevõimet.

Lohutust leiavad needki, kellel on seedimine loid ja kõhtu paisutavad gaasid. Nagu kõik vürtsid, ergutab ka ingver maksa- ja sapitegevust, peale selle puhastab organismi jääkainetest, eriti soolestikku. Veel on tähele pandud, et see vürtsitaim virgutab vereringet, vähendab halba kolesterooli ja on abiks trombide ärahoidmisel.

Iidsetest aegadest peale on ingverijuurt näritud siis, kui süda on paha. Seda on mõistlik teha juba ennetuseks, näiteks nendel, kellel laevas, lennukis või autos kipub seest keerama. Apteegis on selle vastu müügil ingveritablette.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid