Isaks saamise võlu ja valu
Tekst Kaili Laansalu
21.05.2013

Mehe kohanemine isarolliga oleneb suuresti sellest, kui palju laps siia maailma oodatud on. Samuti sellest, kas lapse saamise otsuse on mees ja naine teinud ühiselt. Sellisel seisukohal on psühholoog Danel Kohfeld.

Hirme, mis võivad mehel tekkida seoses isaks saamise teadvustamisega, on väga erinevaid. Psühholoog on praktikas näinud, et mehi ei kohuta enamasti mitte mõte lapse saamisest, vaid just muutused, mis toimuvad naisega. "Kindlasti on pärast lapse saamist naisel mehe jaoks aega vähem. Lisaks on naisel aega vähem ka enda jaoks. Magamata ööd võivad muuta ta närviliseks ja pahuraks," kirjeldab Danel Kohfeld väikese lapsega pere olukorda. "Eks mõni mees võib tunda seetõttu ka armukadedust. Mõeldakse, et nüüd on naise jaoks tähtsam keegi teine, kellega tegeletakse rohkem. Mehed tihti ei näe ka, kui palju naisel tegelikult lapse peale aega ja energiat kulub."

Lisaks tunnevad mehed ennast pere heaolu ja rahalise seisu eest vastutavana.

Ühine otsus

Mehe kohanemine isarolliga algab hetkest, mil pere otsustab lapse saada. "Kui otsus saada laps on tehtud mehel ja naisel ühiselt, siis on läheneva elumuutuse ees mõlemal hoopis kindlam tunne. Puudutab ju eelseisev muudatus nii paari edasist intiimelu kui ka emotsionaalset lähedust," kinnitab Danel Kohfeld. "Mehe jaoks on oluline, et lapse saamine ei oleks ainult naise otsus ning on arvestatud ka tema arvamusega."

Peale selle on määrava tähtsusega naise ja mehe omavahelise suhte kvaliteet. Kui suhe ei toimi juba enne lapse saamist, siis kindlasti ei aita sellele kaasa ka perelisa. "Laps toob tihti suhte valukohad päevavalgele. Kõik probleemid, mis olid paaril enne, võimenduvad pärast lapse sündi veelgi," selgitab psühholoog.

Mehe kaasamine raseduse ajal

äga palju oleneb sellest, kui palju naine pühendab meest raseduse käiku. Lisaks ka see, kui palju mees soovib sellest ise osa võtta. Danel Kohfeld selgitab: "Paljud mehed on seisukohal, et raseduse ajal on laps naise asi ja temaga tuleb tegelema hakata alles siis, kui ta on reaalselt maailma tulnud. Või ollakse seisukohal, et ka esimesed kaks eluaastat on laps rohkem ema pärusmaa." Tegelikkuses aga vähendab selline väärarusaam nii naise ja mehe kui ka mehe ja lapse vahelist lähedust. Seesugune mõttemudel esineb tihti ka naistel.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid