Jumalikud kingitused

Tekst: Kati Murutar
04.01.2006

Mall Värva tehtud fotosid taimedest peaks nimetama portreedeks, sest need ei tutvusta taimset loodust inimesele kasulike asjade, vaid isiksustena.

Taimetark Mall Värva õpetab kooselu taimedega nii oma raamatus “Meie ravimtaimed” kui loengutel. Õpetab kõigile soovijatele – ja neid on vägagi palju. Aga intervjuud me temaga ei tee. Sellepärast, et Mall kinnitab: selles elus pole tal maailmale sõnadega midagi uut öelda. See-eest piltidega küll. Inimesed, kellel on tema ülesvõtted kodus või töö juures seinal, kinnitavad, et need korrastavad ja ravivad, inspireerivad ja vastavalt vajadusele kas ergutavad või rahustavad.
Malle jäädvustatud loomad ja linnud on aga selle sooja teadjanaise päris kindlasti ise välja valinud, et õpetada inimestele loomade-lindude kaudu tundma iseennast ja jumalikku maailma. Selliseid ilmeid, asendeid ja olukordi ei anta kätte kellelegi, keda pole valitud Näitajaks.

Mida peaks Mallest teadma
Ta on Vigala mail sündinud, viielapselise pere neljas laps, ema varase kaotuse tõttu põhiliselt isa ja looduse kasvatatud ning agronoomiks koolitatud. Kuna teda ennast on mitu korda mööda Eestit ümber istutatud, on ta pigem mitte koha-, vaid taimejuurne. Kaks poega meesteks kasvatanud loodusetunnetaja südamesõbrad on taimed.
Hellenurme taga elades on taimetarga põhiline toimeala Otepää looduspark. Just nendel maadel tegutses ka viimne mõisaproua Hedvig – täpselt samuti, nagu Mall praegu, kulges ka Emandaks kutsutu toona mööda metsi ja aasu ning ravis inimesi kogutud taimede ja hingetarkusega. Emandaga seotud jõgi ja sild ning selle all ja ümber elav ja toimuv on Malle fotojäädvustuste üks alalisi peategelasi.
Koolitatud ja litsentitud Bachi õietilkade asjatundjana on ta koostanud ka õpetusraamatu kohtumisest nende õietilkadega – loengumaterjalid said kaante vahele kuulajate nõudmisel. Läbi mitme ühiskonnakorra tulnud healt metsameelselt oodatakse lisaks 310 Eesti ravimtaime portreele veel mõndagi raamatut.
Ehk peaks Mallest teadma ka seda, et taimejuurse-linnutiivulise pildid valiti 2005. aasta parimaks Valgamaa loodusfotode seeriaks ning pärjati Eesti Looduse parimate loomafotode eriauhinnaga.

Nägija ja näitaja
Ükski tema kaua, targalt ja tasaselt oodatud ning Kõigevägevama poolt heldelt komponeeritud jäädvustus pole lihtsalt klõps. Need on ülevad, koomilised, kaunid ja üleloomulikud tabamused.
Enamik inimesi ei näe kunagi, kuidas naljaka soenguga kuldnokapoeg keerutab pesakastist välja vaadates pead kaela otsas, et oma koduukse kohal sumisevat mesimummu näha. Mallel on see pildi peal. Paljudele pole antud iialgi ühtki kotkast ihusilmaga näha. Malle korduvad külaskäigud ühe kalakotka valdustesse talletasid aga seeria sellest, kuis lindkuningas peene puuoksa otsas balansseerib…
55aastasena, mil meil tavatsetakse inimesed (loe: naised) pigem maha kanda, on ta omandamas fotode arvutitöötluse professionaalset vilumust, mille valdajaid on Eestis vähe. Ning tunnistab, et nende võimaluste avastamine õpetab kõigepealt, mida kõike veel peaks õppima. Ent arvutitöötlus ei pane päikest õigel hetkel kõige lummavama nurgaga pilve alt luigeparve peale paistma ega just pildistamishetkel taevast otsekui vabanemise väravat avanema. Mall on looduses nii palju ja põhjalikult vaikinud ja oodanud, et nüüd on niihästi elusolendid kui valgus temaga koos töötama hakanud. Läbi tema piltide näidatakse palju enamat kui lihtsalt loodusvaateid.
Vastused ummikusse jõudnud inimeste kõikvõimalikele küsimustele on ka – ja õieti eelkõige – Malle piltides, kui neid tõeliselt süvenedes vaadata. Ilmselt sellepärast ongi nende piltidega tohutult hea koos elada.
Taimetilkadega võrdväärselt kirgastav on nende tilkade tempija ja loodusvaadete jäädvustaja peale hommikul ärgates hea tundega mõelda ning õhtul enne uinumist talle südamega kalli teha.

Loe edasi Kodutohtrist!

Sarnased artiklid