Karisma – sisemine sära

Merilin Piirsalu
05.12.2014

 

Mõni inimene suudab suurema vaevata tähelepanu köita ja ennast kuulama panna, teine aga kõnnib või käte peal, kuid jääb siiski märkamatuks. Kas põhjuseks võib olla see, et üks inimene on karismaatiline, kuid teine mitte? Ning mis karisma üldse on ja kuidas selle olemasolu või puudumine elu mõjutab? Nendele küsimustele aitab vastuseid leida psühholoogiline nõustaja Anneli Salk.

 

Nõustaja arvab, et karisma on üks inimese omadus – mõnel on seda rohkem, teisel veidi vähem ning mõnel puudub see sootuks.

"Karismaatiline inimene on see, kes paistab välja ning tuleb teiste seast esile. Teda saadavad fluidum ja sära, mis mõjuvad inspireerivalt ning lummavalt ja kui ta siseneb ruumi, siis kõik pööravad pead. Loomulikult me ei näe kohe, milline inimene karisma taga on, aga ta mõjub just esmapilgul niimoodi, et teda on hea vaadata ja kuulata. On inimesi, avaliku elu tegelased või esinejad, keda on nii tore kuulata, et mõnikord polegi vahet, mida nad räägivad. Teisel sellist mõju ja sära pole, kuid see ei tähenda, et ta oleks halvem tegija," kinnitab Anneli Salk.

 

Õige valdkond inspireerib

Karismaatilisus on tegelikult nagu kompott isiksuse erinevatest joontest. Sinna kuuluvad enesekindlus, kohanemisvõime, oskus kuulata ja veenev olla, usk iseendasse ning ka väline mõjukus.

Anneli Salk arvab, et ühelt poolt koosneb karisma kuni 10% ulatuses kaasasündinud särast, mida ei saa tekitada hea tumeda šokolaadi söömisega või piisava iluunega. Teiselt poolt aga on karismaatilisemad need inimesed, kes on iseendaga heas läbisaamises ja leidnud elus oma tee. "Kui inimesed teevad seda, mille jaoks nad tunnevad kutsumust, mis neile väga meeldib, siis see positiivsus ja talent paistab välja ning lisab sära. Kui inimesel on looduse poolt vähe karismat antud, siis õige kutsumuse leidmine tõmbab ta nagu järgi," tõdeb nõustaja.

"Kunstnikul, kes teeb maale, mis talle endale väga meeldivad, hakkavad silmad särama ja seda on näha. Siis ta innustab, inspireerib ja lummabki teisi sellega, millest ta on ise inspireeritud ja lummatud. Kui kunstnik joonistab imeilusa maali ja vabandab, et ma soperdasin midagi, aga ei tulnudki välja, siis selline negatiivne suhtumine oma tegevusse ei lumma. Enamik vaatabki, et on jah mingisugune igav pilt seinal."

 

Tööd tuleb teha

Nõustaja usub, et karismaatilisus avab meile ehk mõned uksed veidi lihtsamini, kuid kindlasti ei takista selle puudumine oma valdkonnas tippu jõudmist, sest väga oluline on ka positiivne suhtumine.

"Kuigi see sõna on kohati ära leierdatud, aga kui inimene on olemuselt positiivne, siis on alge karismaks olemas. Kui inimeses on positiivsus ära kadunud ja ta on teatud mõttes negatiivsusesse uppunud, siis ta võis olla sündinud koos karismaatilisusega, aga see kaob ära, kui ta muutub pessimistlikuks, depressiivseks või negatiivseks," ütleb Anneli Salk.

Lisaks karisma ja positiivse suhtumise olemasolule, tuleb millegi saavutamiseks alati piisavalt tööd teha. "Paljast karismast ei piisa, et heaks lauljaks saada – see eeldab ka palju õppimist, hääleharjutusi ja kasvõi laulusõnade meeldejätmist. Niisama ei saa "la-la" teha. Kui karisma ingel ei olnud inimese sünnimomendil väga helde, kuid inimene teeb positiivse häälestusega, innukuse ja kirega tööd, siis see paistab välja ning võib öelda, et ta ongi nii vahva inimene, et mõjub samuti karismaatiliselt."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid