Kas lahendad ristsõnu, et treenida oma mälu? See on hea, kuid oma mälu heaks võid teha palju enam.
Me kõik kasutame oma mälu vahetpidamata hommikust õhtuni alates hetkest, kui ärkame, ja lõpetades öiste unenägudega, mida toodab mälu ilma inimese aktiivse vahelesegamiseta. Iga hetk, kui midagi teeme – käime, räägime, kuulame, õpime, puhkame või isegi lihtsalt hingame –, käib ajus mingi mälutegevus.
Meil on endal võimalik palju ära teha, et mälu – ja aju! – meid alt ei veaks.
Lähtepunkt
Teravaks mäluks tuleb kõigepealt teada kolme tähtsat arvu, sest hea kehaline vorm on ka aju tervise alus. Arsti juures on vaja ära mõõta oma vererõhk, kolesterooli- ja veresuhkrusisaldus.
Nende mõõtmiste tulemused näitavad, milline on südame-veresoonkonna olukord, sest veresoonte kaudu saab hapnikku ja toitaineid ka meie juhtimiskeskus ehk aju.
Tee nii
Käi oma vererõhku, kolesterooli- ja veresuhkrusisaldust mõõtmas igal aastal, isegi kui eelmisel aastal olid näidud normi piires. Need võivad muutuda kiiresti ja muutus ei pruugi endast märku anda.
Toitumine korda
Kui vererõhk on liiga kõrge ning kolesterooli- ja veresuhkrusisaldus ülemäärane, paneb see veresoontele liialt suure koormuse. Mälu nõrgenemise põhjus on sageli vereringepõhine vaskulaarne dementsus, mis areneb märkamatult ja salakavalalt. Ajus võib näiteks toimuda mitmeid mikroinfarkte ehk väikseid südamearteri ummistusi, mis ei tekita mingeid sümptomeid.
Esimene tundemärk on tavaliselt see, et igapäevased toimetused ei suju enam nagu tavaliselt, inimene tunneb end nagu kana takus. Mõte ei liigu, tööd jäävad pooleli ja enesetunne on kehv. Kahjuks me enamasti ise neid muutusi ei märka, seda paneb lõpuks tähele mõni lähedane. Kui mälu hakkab trikke tegema, on kahju ajus juba toimunud.
Ajuinfarkti tagajärjel hävivad hapnikupuuduses olnud ajurakud – neid võib näha ajupildil armistunud laikudena. Et seda ennetada, peab kandma hoolt oma veresoonte tervise eest.
See hoolitsus algab taldrikult. Kõik, mis teeb head südamele, on kasulik ka ajule. Pole vaja mingit erilist dieeti: tervislik ja südamesõbralik toit hoiab ka mälu korras.
Tee nii
Söö palju marju, puu- ja köögivilju, tarvita täisteratooteid, eelista taimseid õlisid. Söö mõistlikus koguses nii taimseid kui ka loomseid valke ning kasuta väga vähe soola.
Loe edasi ajakirjast...