Kui kõht küsib, paku abi

Tekst Üllar Ende
12.01.2011

“Kõhuprobleemid on üks sagedasemaid põhjusi, mille tõttu apteegist abi otsima tullakse,” nendib Marja Apteegi proviisor Andre Vetka. “Kõigepealt tuleb üle vaadata oma toidusedel ja eluviis, ning kui selle muutmine ei aita, leiab leevendust toidulisanditest ja käsimüügiravimitest. Kui kõhuvaevused ikkagi püsivad, tuleb pöörduda arsti poole.”

Mõned lihtsalt on loodud sujuva seedimisega: nad võivad süüa kõiki toite ja teha kas või päev läbi istuvat tööd, kuid kõht käib nagu kellavärk. Nii ka vanemas eas. Teistel on juba noorest peale kõht alailma kinni, ja on suur kergendus, kui aeg-ajalt õnnestub raskest vaevast lahti saada. Nii palju kui on inimesi, nõnda palju on ka muretuid või kurtvaid kõhte: olgu siis kõhukinnisusest, -lahtisusest, -puhitusest või muust.
Enamasti annab kõhuvaevuste vastu ja leevenduseks ise palju ära teha, kuid seedehäireid võivad põhjustada ka mõned haigused, mida on tarvis uurida ja ravida. Seetõttu: kui tekib mingi kõhuprobleem, mida varem pole olnud ja mille põhjust ei tea ning mis kestab mõnda aega, tuleb kindlasti abi otsida arstilt.

Kõhukinnisus
“Kõhukinnisus tähendab seda, et kõht käib läbi harvem kui kolm korda nädalas – nii et pole sugugi normiks kord või mitu korda päevas. Osa inimesi peab kõhukinnisuseks ka seda, kui kõht käib läbi küll iga päev, kuid sooletühjendamine nõuab suurt pingutust või on valulik,” selgitab proviisor Andre Vetka.

Palju põhjusi
Kõhukinnisus võib tekkida paljudest asjaoludest ja mõnikord täpne põhjus ei selgugi. Soolevälised põhjused on näiteks kiudainevaene toit, napp vedelikutarvitamine, vähene liikumine, ravimite (näiteks mõned valuvaigistid, antidepressandid) kõrvalmõju ja haigused (suhkurtõbi, kilpnäärme-, närvi- ja psüühikahaigused jm).
Samuti takistavad kõhu korralikku läbikäimist anatoomilised muutused jämesooles (ahenemine, sulgus, kasvaja) ning soole enda talitlushäired ja haigused. Need aga on tohtrite välja selgitada ja ravida – siin ainult eneseabist ei piisa.

Rohkesti kiudaineid ja vedelikku
Enamasti saab ennast aidata küll.

“Kõhukinnisusega hädas olevatel inimestel tasub kõigepealt üle vaadata oma menüü: kas selles on piisavalt kiudaineterikast toitu ja vedelikku,” on proviisori esmane soovitus. “Kõhukinnisuse ravi algabki küllaldasest vedelikutarbimisest ning kiudaineterikka toidu söömisest – puu- ja juurviljad, täisteratooted (ka kliid) ning müsli, lisaks õliga maitsestatud salatid. Päevas tuleks süüa vähemalt 4 viilu täisteraleiba.
Samuti võiks kõhukinnisuse korral päevas tarvitada lisaks 1,5–2 liitrit vedelikku, milleks sobivad hästi näiteks gaasita vesi, roheline või taimetee ja morss. Kohv ja must tee aga viivad vedelikku hoopis organismist välja.“

Rahvaravis on soovitatud kõhukinnisuse korral juua näiteks paakspuukoore-, köömne-, aedtilliseemne-, nurmenuku- või puneteed.
Andre Vetka lisab, et samuti võivad soodsalt mõjuda kalamaksa- või linaseemneõli, mis on pealegi kasulikud oomega-rasvhapete sisalduse tõttu. Tõhusa toimega on ka linaseemneleotis.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid