Kui kõvaketas saab täis
Marika Vingissar
05.09.2017

 

Ära nõua endalt liiga palju ega süüdista ennast unustamises. Aita oma aju lihtsate ja üllatavate võtetega, näiteks tantsimisega.

 

Kohtud peol paljude uute inimestega, annate kätt ja vestlete. Mõne aja pärast märkad ehmatusega, et ei mäleta enam neist kellegi nime.

Selline situatsioon on tuttav paljudele. Kui töömälu täitub vestlusest, siis pole seal enam ruumi nimedele.

 

Ülekoormatud mälu

Kui mälu veab alt, on tavaliselt tegemist töömälu piiratud mahuga. See on lühiajaline mälu, mis peab meeles 2–3 asja umbes poole minuti jooksul. Alles siis, kui asju korratakse mitu korda, võivad need siirduda pikaajalisse mällu. Selle abil mäletame asju aastakümneid.

Enamasti on inimestel täiesti normaalne mälu, kuid tänapäeval on töömälul suur koormus. See, et ei jaksa kanda korraga kümmet rasket kotti, on kõigile arusaadav, sest meil on vaid kaks kätt. Kuid selles, et ei jõua pidada kümmet asja korraga meeles, süüdistatakse halba mälu. Eriti kõva koormuse saab mälu töötades, sest on palju arvutiprogramme, salasõnu ja muud, mida peaks peast mäletama. On täiesti mõistetav, et unustame asju, kui meie töömälu on pudi-padi täis.

 

Huvitav info talletub

Tegelikult mäletame hästi neid asju, millest oleme huvitatud ja mis meil mõtteis keerlevad. Kui oleme kellestki huvitatud, siis selle inimese nimi jääb meile meelde.

Inimeste mälu on väga individuaalne, sest inimesed on erinevad ja pööravad tähelepanu isesugustele asjadele. Seda, millest oleme huvitatud, on lihtne meelde jätta, ometi vajab seegi kordamist.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid