Kuula oma keha

Tekst Katariina Liisa Martens, holistiline terapeut
12.09.2011

Inimese keha on looduse poolt imelise täpsusega häälestatud, väga tark ja õnneks või õnnetuseks väga hea mäluga. Emotsionaalne šokk jätab jälje nii ajusse kui ka kehasse.

Meie väga stabiilses ja õnnelikus elus võib tulla ette ootamatuid ja mittetoredaid sündmusi: suhte purunemine, töökoha kaotus, ootamatu üksindus, narrimine, haigus, ehmatus jms. Sellised olukorrad toovad endaga sageli kaasa jõuetuse ja abituse tunde ning põhjustavad emotsionaalse šoki.

Tänapäevaste aju-uuringutega on tõestatud, et emotsionaalne šokk jätab jälje nii ajusse kui ka kehasse. Sellest järeldub, et füüsilised sümptomid on seotud kehasse kogunenud stressi, väljendamata tunnete või lahendamata probleemidega.

Rahulolematus nagu äratuskell
Holistilise terapeudina töötades paistab mulle sageli, et paljude inimeste ellu on vaja haigust, lastetust või muud probleemi selleks, et hakata iseennast (taas) tähele panema. Kõlab kummaliselt, aga mõnikord keha valib haiguse selleks, et tervendada elu.

Muutuste vajalikkusest annab meile esimesena märku hiiliv või näriv rahulolematus, ja kui me oma südant pikema aja jooksul kuulda ei võta, võib keha haigeks jääda.

Kriis - olgu selleks haigus või muu probleem - võib olla nagu äratuskell, mis annab meile millestki väga olulisest märku. See võib olla rahulolematus suhte või tööga, üleväsimus, sügavama elumõtte puudumine, võimaluse puudumine oma annet täielikult väljendada ja kasutada. Rahulolematus võib olla kasvanud nii suureks, et möödapääsmatu on n-ö reset-nupule vajutamine ning oma eluga edasiminek täiesti uuelt valgelt lehelt.

Haigus juhib tervenemise teele
On väga liigutav ja mõtlemapanev, kuidas sageli mu kliendid kirjeldavad oma haigust kui kingitust, õnnistust, väljakutset või uutmoodi elu algust - olgu siis tegemist selja- või peavalude, rinnavähi, maohaavade või lastetusega.

Üks rinnavähki tervenev naine ütles: "Pärast haigestumist mõistsin, kui tähtis on tegeleda nende asjadega, mis mulle meeldivad, mitte nendega, mida pean tegema." "Tänu" haigusele on lisandunud paljude klientide ellu huvi ja uudishimu nii oma haiguse kui ka kogu maailma vastu, nende uskumuste süsteemi on lisandunud usk tervenemise võimalikkusesse. On imeline, kuidas tervenemise teele astumise otsuse järel kiirgab nende inimeste silmist meelerahu, sõltumatust ja usku, et nende elu ja saatus on nende endi kätes. Seda teed käimine tähendab ka oma keha ja südame kuulama õppimist, kõigi oma tunnete vaba väljendamist, neid positiivseteks ja negatiivseteks liigitamata.

Põhjus peidus enda sees
Aastaid peavaludega hädas olnud klient ütles, et tema haigus on õpetanud teda aktsepteerima iseenda hirmuvaba väljendust.

Liigutav on lugu naisest, kellele arstid ütlesid, et ta ei saa lapsi. Lastetuse põhjusi enda seest otsima asudes avastas ta, et peale arendusdirektoriameti on ta juhirollis ka oma abielus. Kodus on tema see, kes võtab vastu otsuseid, maksab arveid, korraldab maja renoveerimistöid ja lisaks koordineerib tervisehädadega ämmade-äiade poes- ja arstilkäike ning muruniitmisi. Kahe aasta pärast sündinud lapse kohta räägib naine pisarsilmi, et väike printsess on tema elu suurim õpetaja. Oma siia ilma saabumise viivitamisega aitas ta muutuda oma emal naiseks. See naine pole nüüd koju saabudes enam direktor, vaid paneb selga kleidi, lubab kaasal tegeleda katusevahetuse ja pere rahaasjadega ning planeerida puhkust. Ta lubab mehel vastu võtta peret puudutavaid otsuseid, nutab, naerab ja vihastab ning on oma kaasa arvates sealjuures väga seksikas.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid