Margus Prangel: "Kurgulaul loob tasakaalu"

Kristjan Arunurm
07.02.2017

 

"Mäletan, et tahtsin näitlejaks, sest näitlejad saavad vabamalt välja ütelda, mida mõtlevad, neid ei suruta nii raamidesse. Tundus põnev kujutleda: kui saaksin nende vabamõtlejatega mõtteid vahetada, oleksin nõus isegi ilma rahata seda ametit pidama," meenutab juba üle viie aasta vabakutselise näitleja leiba maitsnud Margus Prangel. Üht-teist vabalt välja ütelda kavatseb ta ka meie jutuajamises.

 

 

Nagu šamaanid, on ka näitlejad uudishimulikud ja õpivad enamasti kiiresti, arvab Margus. Talle on oluline areng ja šamanismiga teeb ta seetõttu ka ise tegemist – Margus on nimelt veendunud, et iidne šamanistlik kurgulaulusüsteem aitab endas paremini selgusele jõuda ja selle kaudu elukvaliteeti parandada.

 

Šamaanilaul ja unenäomaailm

"Vanad rahvad teadsid, et maailm koosneb paljudest tasanditest. On silmaga nähtav ja silmale nähtamatu peenmateeria maailm," on Margus kindel. "Et elada kõrgema peenmateeria maailmaga kooskõlas, tuleb osata nendega suhelda, et enda plaanid ja soovid viia kooskõlla kõrgema maailma perspektiividega. Selles saavad meid aidata pühendunud šamaanid, kel on oskused ja luba kõrgema maailmaga suhelda. Peame endale aru andma, et see tahke, nõndanimetatud reaalsus on negatiivne süsteem, sest vaadake, kuidas see lõppeb. Sellest hoolimata tuleb siin proovida elada nii, nagu elatakse kõrgemates ilmades, muidu pole lootustki sinna pääseda. Ja kui ei mäleta, kuidas see käis, siis saavad nõiad abiks olla."

Kurgulaulu tehnikate abil saab Marguse sõnul end ette valmistada mõistmiseks, luua tühi ruum, saada selgust enda tee ja ülesande kohta ja sellele selgusele jõudu anda, et nii ka läheks.

Põhitehnikaid on kolm ja praktiseerida võib kus ja millal tahes – ikka selleks, et igapäevasegadustes selgusele ja harmooniale lähemale jõuda. "Asja võlu ongi selles, et su hääl on praktilise vahendina alati kaasas ja võtta," kiidab Margus ja lisab, et kolleegid on juba harjunud teda sellises harjutustegevuses nägema-kuulma ega pane enam imeks. Otse vastupidi: mõni on selle ka ise omaks võtnud ja keskendumiseks abi saanud.

"Olin aastaid tagasi näitlejatega sauna puhkeruumis ja hakkasime lihtsalt ümisema ja läksime kurguhäälele üle, nelikümmend viis minutit järjest," kõneleb Margus oma esimesest sügavamast kurgulaulukogemusest. "Kui oled nii kaua vibreerinud, hakkad seda heli heleda lainena kinniste silmadega isegi nägema. Ja kõige huvitavam oli see, et kui olin enda häälelindi nägemise vaimustusest üle saanud, hakkasin nägema ka kõrvalt tulevat häält. Ja kui need häälelindid omavahel kohtusid, hakkas suureks imestuseks ka reaalselt kostma selline võnkuv heli. Lisaks lõpetasime laulmise kolmveerand tunni pärast korraga, üksteisega kokku leppimata täpselt sekundi pealt. Kõigini jõudis korraga teadmine, et protseduur sai läbi. Nagu uni saab lihtsalt otsa."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid