Mineraale, mõistusega

Kodutohter
23.03.2020

Peale kaltsiumi ja raua küsitakse apteegis eraldi muidki mineraalaineid. Milliseid neist võiks vajadusel toidule juurde võtta ja mis kindlasti omapäi võtmata jätta, sellest räägib proviisor Liivi Allikas

Mineraalained nagu vitamiinidki on eluks ja reipaks enesetundeks hädavajalikud. Kõiki neid peaksime saama igapäevase söögi-joogiga. Iseküsimus, kas alati saame ja kas need ka hästi imenduvad. "Kaltsium on ammust ajast klassikaline toidulisand, mida luude tugevdamiseks juurde küsitakse, aga praegu on ikkagi magneesium see number üks," nendib proviisor Liivi Allikas.  

Kas magneesium on saanud moeasjaks?

Ka toidulisandite tarvitamine käib omamoodi moe järgi: keegi tuttav ütles, et mõjus hästi, ja mina proovin ka. Kas siis magneesium on see uus moehitt? Loomulikult tekib küsimus, kuidas meil nii äkki on magneesiumivaegus tekkinud. "See ei ole moeasi," kostab proviisor. "Uuringutega on tõestatud, et me ei saa oma toidust kätte nii palju magneesiumi, kui vaja oleks.
Mõnekümne aastaga on meie toitumisharjumused väga palju muutunud: sööme liiga palju rafineeritud toitu, millest saame ka magneesiumi liiga vähe." Rohkesti pakuvad magneesiumi täisteratooted, nisu- ja kaerakliid, kõrvitsa- ja päevalilleseemned ja pähklid, samuti näiteks oad, läätsed, punapeet, õun, aprikoos ja banaan.
"Need on küll tavalised toiduained, aga me ei söö neid küllaldaselt iga päev, eriti täisteratooteid, rohelist salatit, brokolit, ube või pähkleid. Ja me ei tea ka seda, kuidas kõik need poes müügil olevad viljad on kasvatatud ja kui palju neis tegelikult magneesiumi on." Peale ühekülgse ninaesisega inimeste võib seda mineraalainet nappida ka muudel põhjustel.
"Magneesiumipuudus võib olla peale ebatervislikult toituvate inimeste nendel, kes tarvitavad liigselt alkoholi, samuti suitsetajatel. Ka saavad toiduga seda mineraalainet liiga vähe need, kes peavad mingit äärmuslikku dieeti. Magneesiumi soovitatakse juurde võtta rasedatel ja nendel, kes teevad sporti, tugevat füüsilist trenni."
Terviselugusid loe ajakirjast Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid