Lähisuhted on kõige olulisemad suhted, mille õnnestumisest oleneb inimese üldine elukvaliteet ja toimetulek. Suhe on elav organism, selle eest tuleb hoolt kanda ning õppida märkama ja muutma oma hoiakuid ja käitumismustreid suunas, mis mõjuvad suhtele hoidvalt.
Lähisuhted on ilmselt inimese elus kõige tähenduslikumad ja olulisemad, nende õnnestumisest oleneb üldine elukvaliteet ja toimetulek, on öelnud psühholoogiaprofessor Mare Pork. Nõutud paariterapeudina on ta rõhutanud sedagi, kui poolikud, juhuslikud ja lihtsustatud võivad teinekord olla meie seletused kooselu alustamisele, selle sees esinevatele probleemidele ja ka selle lõppemisele.
Enamasti ei pea me tarvilikuks mõelda oma suhetele – seni, kuni need toimivad. Ikka on märgatav inimese suurem valmisolek teadlikkuseks äärmuslikus olukorras: armununa, tutvumise alguses on rohkelt õhkamist teemal “kuidas me küll teineteise leidsime”; lahku minnes on üleliiagi arutelusid teemal “kuidas me teineteises lõplikult pettusime”.
Usun, et suhetes olles – olgu selle kvaliteedinäitajad hetkel millised tahes – on oluline aeg-ajaltki kaardistada üldist seisu. Suhe on elav organism, mille eest tuleb hoolt kanda. On kasulik õppida märkama oma hoiakuid ja käitumismustreid, nii on võimalik neid muuta suunas, mis mõjuvad suhtele hoidvalt. Keegi ei “koli kokku” eesmärgiga lahku minna. Ometi on sügavaid sisemisi põhjusi, mis paratamatult selleni viivad – nagu on ka asjaolusid, mis annavad märku suurest potentsiaalist elada koos õnnelikult ja kaua.
Loe edasi ajakirjast...