Nähtamatud haavad

Tekst Merilin Piirsalu
21.07.2013

Kaaslane teeb elu kibedaks piirangute seadmise, pideva kontrolli ja terroriseerimisega. Kahjuks ei ole need juhud harvad, kui selliseid vaimse vägivalla võtteid oma lähedaste peal kasutatakse. Miks seda tehakse ja kuidas selliste olukordadega toime tulla, sellest räägib arengukeskuse Avitus psühholoogiline nõustaja Anneli Valdmann.

"Vaimse vägivalla alla võib väga laias laastus liigitada kõike, mis paneb inimest ennast halvasti tundma või tegema midagi, mida ta ei taha. See skaala on hästi lai: alates pirtsakalt öeldud sõnadest ning lõpetades teadliku ja tahtliku mõnitamisega," iseloomustab Anneli Valdmann. "Igasugune agressioon ei tähenda kohe probleeme, ja viha iseenesest ei ole midagi halba. Määravaks saab see, kui palju seda on ja mis lõpuks saab. Iga halvasti öeldud sõna ei ole kohe katastroof."

Psühholoogilise nõustaja sõnul iseloomustab vaimset vägivalda see, et ohvri enesehinnangut püütakse kindlasti kahjustada. Kui inimene tunneb ennast hästi ebakindlalt ja usub, et tema ongi süüdi, siis on teda väga kerge lükata-tõmmata oma tahtmisi tegema. "Vaimsel vägivallal on väga üldiselt võttes kaks eesmärki. Esiteks saab solvaja oma paha tuju välja elada, mille tõttu on tal endal natukene aega parem. Lisaks on tal võimalik panna teist inimest mingeid oma eesmärke täitma. Ta saabki sellest kasu, näiteks mingi tehtud tööna või seeläbi, et tema enda enesehinnang tõuseb sellest, et kellelgi teisel on halvem."

Vägivallatseja on hea näitleja

Vägivallatseja arsenali kuuluvad ähvardamine, mõnitamine, solvamine ja mõistaandmine, kuidas teine teeb kõike valesti, on kõige lollim ja halvem, ainult teise käes lähevad asjad untsu. Samuti hirmutamine erinevate asjadega. "Ta kasutab väga privaatset infot, mida sinu kohta teab. See ei pruugi reaalelus üldse olla midagi ohtlikku, aga ta suudab seda serveerida nii, nagu sellest tuleks kohutav katastroof," selgitab Anneli Valdmann. "Mõjutusvahenditest võib veel välja tuua selle, et teist kasutatakse ära vahendina: teine on justkui koristusvahend, söögitegemisvahend, rahateenimisvahend, imetluse pakkumise vahend. Üks ohvri rolle on kindlasti see, et ta peab peegeldama oma võimutseva kaaslase imelisust: rääkima, kui suurepärane, eriline ja tore too on; kuidas reeglid tema kohta ei kehti; et tema võibki petta ja käituda nii, kuidas pähe tuleb."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid