Kas abi oleks psühholoogist või hoopis psühhoterapeudist?

Kodutohter
20.07.2022
Shutterstock

Vaimse tervis spetsialiste on palju: psühholoogid, kliinilised psühholoogid, psühhoterapeudid, psühhoanalüütilised terapeudid, kriisipsühholoogid jne

Neil kõigil on palju sarnasusi aga ka mõningaid erinevusi. Kõik vaimse tervise spetsialistid toetavad inimese vaimset tervist ja eluga toimetulekut. Kuid keegi neist ei anna nõu, kuidas inimene peab elama või millise valiku tegema. Suunavate küsimustega aidatakse inimesel endal selgusele jõuda. Kõigi vaimse tervise spetsialistide tervendamise meetodiks on vestlus, olenevalt spetsialiseerumisest tehaks ka teste ning praktilisi vaimseid harjutusi.

Kuid töömeetodites on ka erinevusi. Kui psühholoogid aitavad inimestel psühholoogilisi probleeme lahendada ning eluga toime tulla, siis kliinilised psühholoogid keskenduvad rohkem meeleoluhäiretele, psühhoterapeudid analüüsile, holistilised terapeudid teevad lisaks tajuharjutusi, kriisipsühholoogid toetavad inimest, et ta suudaks kriisiga toime tulla ja terveneda. Ei saa öelda, et ühed on paremad kui teised, nende töömeetodid on lihtsalt mõnevõrra erinevad. Mõnele inimesele sobib rohkem oma elu ja probleeme analüüsida, mõnele meeldivad tajuharjutused.

Kui olete oma probleemidega puntras ja soovite abi, siis saab pöörduda näiteks psühholoogilise kriisiabi psühholoogide vastuvõtule. Samuti saab leida internetist endale sobivana tunduva psühholoogi või psühhoterapeudi.

Sarnased artiklid