Seksiprobleeme peetakse üldjuhul sellisteks, millega iga paar peaks ise hakkama saama. Sageli ei tulda selle pealegi, et intiimelu muredega võiks abi saamiseks pöörduda spetsialisti poole.
Naistearst ja seksuaalterapeut Mare Pruks töötab Rapla erapolikliinikus Praxis. Terapeuditööd on ta teinud viimased neli aastat ning leiab, et patsiente võiks olla rohkem. Kuna aga seksiteema on tundlik ning nõuab inimestelt oma sisemise künnise ületamist, ei ole kerge vastuvõtule tulla.
Abi küsida pole lihtne
Seksuaalterapeut Mare Pruks ütleb, et kui vastuvõtul seksuaaleluteemalisi küsimusi esitada, räägivad patsiendid oma muredest üllatavalt avameelselt. Inimene oleks nagu oodanud, et arst algataks kõneluse, ütleks välja õige sõna, ja siis juba saabki rääkida, mis on mureks.
Palju on ületöötamisest, emotsionaalsest kaugenemisest ning argielukoormast tulenevaid seksuaalelu probleeme. Noored on avameelsemad seksist rääkima - nemad suhtlevad ka partneritega avatumalt. Vanemaealised pole enamasti omavahelgi seksist rääkinud, liiati siis veel võõra inimesega sellist "piinlikku" asja arutada. Aastakümnete jooksul on asi vaikides ära aetud, teadmata teineteise mõtteid ja tundeid. Siiski söandavad ka mõned eakamad nõu küsida. Kuna mehed on üldjuhul seksuaalselt aktiivsem pool, otsivad just nemad probleemide korral abi sagedamini.
Seksuaalsuhet mõjutavad paljud tegurid
Mare Pruks leiab, et seksuaalsusega seonduvat ei saa käsitleda kitsalt. Ka vastuvõtule tullakse erinevate probleemidega: meestele on üldjuhul tähtis suguorgani funktsioneerimine, naiste mureks aga on iha vähesus.
Tegelikult mõjutab seksuaalsuhte toimimist kõik, mis toimub inimese kehas ja hinges, tema lähiümbruses ja kogu maailmas. Näiteks võib ka vihmametsade hävimine või mõnel teisel mandril asuva riigi ebastabiilne poliitiline olukord pidurdavalt mõjuda, kui need näiliselt seksikauged probleemid inimest muretsema panevad. Seega räägitakse terapeudi sõnul vastuvõtul kõigest, sealhulgas ka seksuaalsusest ja seksist.
Nõustamisel saab abi
Vana ja palju korratud tõde on see: kui seks on hea, siis moodustab see 10% suhtest; kui halb, siis 90% - rahulolematus intiimsuhtega hakkab mõjutama suurel määral kogu kooseluõhustikku. Terapeut soovitab igasuguse seksuaaleluhäirega midagi ette võtta, mitte oodata, kuni probleem lumepallina veerema hakkab. Samuti ei tasu loota, et asjad laabuvad iseenesest.
Spetsialisti juures saab kontrollida, kas tegu on vaimsest või füüsilisest tervisest, vanusest, eluviisist või paarisuhtest tingitud probleemiga. Vahel on paljud väikesed põhjused omavahel põimunud ning on raske aru saada, mis on millegi põhjus. Seksuoloogi juures saab kindlaks teha, milles on küsimus, samuti arutada seda, millest võiks olla abi, ning koos plaani pidada, kuidas muutusi läbi viia.
Loe edasi ajakirjast...