Randmetele armu

Üllar Ende
06.06.2017

 

Kui käed mõnikord kõvasti vatti saavad, on pärast jõudeolekut kõik jälle kombes, ent pidevalt käte ülekoormajaid kummitab randmekanalisündroom. Kuidas see ära tunda ja mida ette võtta, räägib neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.

 

 

Randmekanali nimetus ise reedab, kus see paikneb – käsivarre ja labakäe vahel. Kanali moodustavad randmeluud, mida seob omavahel ristiside ja katab pikiside. Säärases ahtas tunnelis kulgeb ka keskpidine närv (nervus medianus), mis on väga tundlik ümbritsevate kudede muutuste suhtes.

Kui randmekanal mingil põhjusel (mis kahjuks alati ei selgugi) aheneb, hakkab see keskpidist närvi pitsitama, mistõttu too ei saa korralikult täita oma ülesannet – korraldada sõrmede liigutusi ja tundlikkust. Nõnda tekivadki vaevused, mida kokku nimetatakse randme- ehk karpaalkanalisündroomiks.

 

Ülepinge on peasüüdlane

Kui sõrmed ja ranne muutuvad tuimaks ning käsi valutab, kutsutakse seda uuemal ajal arvuti-või hiirekäeks – seega kontorirottide tõbi?

"Mitte ainult," ütleb neuroloog-taastusarst Vaike Kabel. "Vanasti nimetati seda lüpsjakäeks. Karpaalkanalisündroom ohustab kõiki, kes töötavad pingsalt kätega, pigem isegi rohkem füüsilise töö tegijaid: kokki, liinitöötajaid, autojuhte, ehitajaid... Aga muidugi ka neid, kes töötavad palju arvutiga. Ehk kõiki, kes peavad sageli ja pikemat aega järjest tegema kätega ühesuguseid koormust andvaid liigutusi."

Taastusarst lisab, et kätele võib ülekoormus olla ka see, kui korduvalt ühesuguseid liigutusi ei teegi: pead pikemat aega tugevasti millestki kinni hoidma, näiteks saekaatris või puidutsehhis töötades.

 

Kolmes ja pooles sõrmes

Kui randmekanal pidevalt füüsilist ülepingutust saab, muutub see kitsamaks. "Seal kujuneb põletik, mis muutub krooniliseks, tekivad ka luulised muutused, mis kanalit ahendavad. Et keskpidine närv on selle tõttu kokku surutud, jõuavad närviimpulsid sõrmedeni moondunult, vale informatsioonina," selgitab dr Kabel.

Sõrmed võivad tuimaks muutuda ka muul põhjusel, näiteks kaela radikulopaatiast (rahvakeeli radikuliidist). Randmekanalisündroomil aga on kindlad tunnused.

"Tundlikkushäired tekivad just keskpidise närvi vastutusalal: pöidlas ning teises ja kolmandas ning pooles neljandas sõrmes, kas ühes käes või mõlemas," jätkab neuroloog. "Tööd tehes ja käsi liigutades pole väga vigagi, aga kõige sagedamini tekivad vaevused õhtul, kui käed saavad puhkust: ranne läheb tursesse, käed hakkavad valutama, nimetatud sõrmedes on nõelte torkimise ja suremise tunne. Siis on vahel abi sellest, kui kätt raputada.

Peale selle tekib käe nõrkus; valu võib kiirguda ülespoole, ka õlavarde. Käes on põletav valu, mis ajab öösel üles. Kui siis kätt raputada ja ringi käia, läheb natuke kergemaks."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid