Abielu ükskõiksuse soost välja

Maria Torm
07.05.2019

 

 

Kui tunned, et su abielu kulgeb nagu autopiloodil ja üha vähem on kaasaga millestki rääkida, on tagumine aeg midagi oma kooselu päästmiseks ette võtta.

 

 

Väljastpoolt vaadates tundub kõik korras: te käite koos ühiste sõpradega väljas söömas, lasteaia- ja koolipidudel ning tülitsete harva. Võib isegi näida, et kõik toimib nagu kellavärk, aga aeg-ajalt tunned enda sisimas, et midagi on mäda. Teil ei ole enam millestki rääkida peale argiasjade, nagu kes toob lapsed lasteaiast ja kelle kord on poes käia. Kusagil hinge põhjas pulbitsevad väikesed nördimused ja pesitseb ebamäärane rahulolematus.

Siiski ei tasu hoiatavaid märke eirata, sest iseenesest ei parane midagi, hoopis vastupidi: ühel hetkel võid märgata, et elad koos täiesti võõra inimesega, kellega sul ei ole midagi ühist. Veelgi enam: probleemid, mida te kumbki pole soovinud tunnistada, on ükskõiksuse viljakas pinnases vohama läinud. Ja nii avastategi, et elate koos ainult laste või ühise elamispinna pärast.

 

Tuumaks on lahkhelide vältimine

Suhted ei sure harilikult ühe päevaga – tunnete vaibumine saab enamasti alguse argipäevast. Paarinõustaja Andrew G. Marshalli meelest on üks tavalisemaid põhjuseid inimeste alateadlik soov konfliktidest hoiduda. See võib olla üsna loomulik ja kantud isegi soovist oma abielu kaitsta – keegi ei taha ju pidevalt tülitseda –, ent kui pooled aina lahkhelisid vältida püüavad, võib sellel olla ootamatu ja kurb tagajärg. Nimelt ei ole inimestel võimalik koos elada nii, et neil kunagi ei teki lahkarvamusi ega vaidlusi, sest siis jäävad lahendamata probleemid ühel või mõlemal osalisel hinge närima, ajapikku need kuhjuvad ja tekitavad kibestumist.

Paarinõustaja nendib, et kahjuks või õnneks ei suuda inimesed valida tundeid, mida nad kogeda ei soovi: koos negatiivsete tunnetega, nagu ärritus, mida proovime nii-öelda ära kaotada, võivad haihtuda ka positiivsed tunded, nagu austus.

 

Voodiprobleemid võivad kuhjuda

Tunnete vaibumisel võib olla muidki põhjuseid: seksuaalelu, mis ei paku rahulolu, on liiga harv või puudub üldse; keskendumine ainult lastele, jättes unarusse partneri heaolu; lahendamata minevikuprobleem (tavaliselt ühe partneri kõrvalsuhe) või rahamured.

Heas suhtes on võimalik olla ka vähese seksiga või päris ilma seksita. Peaaegu olematu seksuaalelu korral ollakse vahekorras alla nelja korra aastas, vähese seksuaalaktiivsusega suhtes vähem kui 12 korda aastas, mis on täiesti aktsepteeritav, ent ainult siis, kui mõlemad partnerid on sellega täiesti rahul.

Kahjuks leiavad paljud paarid, et seksist rääkimine on raske ja ebamugav, mistõttu hakatakse tegema selle kohta vihjeid, millest partner ei pruugi aru saada või mida ta lihtsalt eirab, või hakkab üks pool mossitama või teist tüütama, mis omakorda kaaslast ärritab.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid