Suur O

Tekst Merilin Piirsalu
29.09.2012

Seks kuulub inimeste ellu nagu söömine ja magamine. Rahulolu oma elu iga tahuga tagab hea enesetunde ja paremad suhted. Seksuaalse rahulolu tipuks on orgasm, mida kirjeldatakse kui ülimat naudingut ja soovitakse saada veel ja veel. Kuid on ka neid, kes väidavad, et pole orgasmi kunagi saanud, ning on loobunud üritamast.
Mis on orgasm ning kas kõik on võimelised seda kogema, sellele aitab valgust heita seksuaalterapeut Mare Pruks.

"Loodus on inimesele andnud paljunemise tagamiseks meelelise hüvitise, orgasmi. Kõigist seksuaalsetest reaktsioonidest on orgasm kõige müstilisem ja vähem arusaadav, kuna on väga subjektiivne kogemus. Orgasm on seksuaalse naudingu kõrgpunkt, mis mõjutab inimest igal tasandil," ütleb terapeut sissejuhatuseks.
"Inimese kehas võib eristada orgasmi ajal erinevates organisüsteemides toimuvaid muutusi. Paar sekundit enne orgasmi tajumist vallandub esmane suguorganite lihaste spasm, millele järgneb seeria rütmilisi kokkutõmbeid, tavaliselt 5ā€’9. Samuti reageerivad mõned keha lihaserühmad eri tugevuste spasmidega. Orgasmi ajal tõuseb vererõhk ja sageneb südamerütm, inimene hingeldab ja higistab. Pisut enne orgasmi tekib ülakeha naha punetus ja õhetus. Kehaliselt tajutavad orgasmiaegsed aistingud ja tunded on äärmiselt isikukesksed," selgitab Mare Pruks orgasmi olemust.
Terapeut toob näiteks paar kirjeldust orgasmi kohta:
"Orgasm on suguelunditest lähtuv ja mujale kehasse leviv pulsatsioonitaoline tunne, see võib levida jalgadesse ja kõhtu. Väga meeldiv tunne, kui mõnus lainetus levib üle kogu keha."

"Sageli kaotan kontakti reaalsusega, kõik tunded on teravad, silme ette tulevad värvilised mustrid. Väga raske on seda sõnadega kirjeldada, kuna sõnad on loodud reaalse maailma jaoks."

"Nagu viimasest kirjeldusest ka näha, võib orgasmi ajal teadvuse seisund muutuda," ütleb terapeut. "Võidakse kogeda tavateadvuse piire ületavat emotsionaalset seisundit. Orgasmiga kaasneb tugev naudingu- ja rahuldustunne ning intensiivne motivatsioon saavutada seda nn tasu ja hüvitist jätkuvalt."

Naiste ja meeste erinevus

Mare Pruksi sõnul tajuvad nii mehed kui ka naised orgasmi subjektiivselt samamoodi, kuid füsioloogiliselt on see erinev.
"Kummalgi sugupoolel on orgasmi ajal aktiveerunud erinevad aju piirkonnad, mõneti erinevad on ka kehalised reaktsioonid. Naised on võimelised kogema järjestikuseid orgasme, kaotamata vahepeal seksuaalset erutust. Samuti on naised kirjeldanud erinevaid tundeid tupe, G-punkti, emakakaela ja kõdisti stimuleeritud orgasmil. Naised on võimelised kogema orgasmi ka ilma kehalise kontaktita, vaid fantaasiatele tuginedes. Niisamuti võivad nad kogeda orgasmisarnaseid tundeid sünnituse käigus.
Meeste orgasmile järgneb kümnest minutist kuni isegi kahe tunnini kesta võiv periood, mille jooksul uuesti erutumine ei ole võimalik."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid