Tiina Ristimets: "Õnnelik olemine on otsus"

Tekst Kadi Lehtmets Fotod Olga Makina
29.10.2012

Milline muinasjutt sinust räägib? Tiina Ristimets hakkab naerma: "Kõigepealt tuleb meelde "Punamütsike". Kindlasti ei ole ma malbe printsess herneteral ega ka kuri kuninganna. Olen ikka hakkaja maaplika, kes läheb julgelt läbi metsa vanaemale toitu viima."

Kirjastaja Tiina Ristimetsa sügis on toimetusi täis. Lehitseme kirjastus Pilgrimi kaudu trükivalgust näinud uudiskirjandust, iseäranis raamatuid, mis seotud tervise, vaimsuse ja psühholoogiaga. Tiina räägib uutest plaanidest - näiteks ettevõtmistest raamatukaupluses Muusa, mis asub rahvusraamatukogus.

Igal ajal on omad lood ja teemad, mis inimestele rohkem korda lähevad. "Praegu võib täheldada, et inimesi huvitavad oma eneseavastusretkedel väga mehelikkuse ja naiselikkuse teemad," ütleb Tiina. Selle tõestuseks võib näiteks tuua mõnegi üllatava teose, kasvõi kevadel ilmunud Jane Juska "Naine sinus eneses" (hullupööra lõbus ja tark üliküpse naise kogemusteraamat suhetest erinevate meestega) ning loomulikult hetkel maailmas ülimenukas "Fifty Shades of Grey" (ee "Viiskümmend halli varjundit"), mille kuulsus käib raamatust ees ja mis peagi Pilgrimi kirjastuses eestikeelsena ilmub.

"Alati analüüsitakse, miks üks või teine teema üles tõuseb," arutleb Tiina. "Mina arvan, et need raamatud on muutnud maailmas väga palju naisi avatumaks, julgemaks ja mängulisemaks. Ilmselt üks põhjus, miks sellist kirjandust vajatakse, on tegelikult üksindus - väga palju on üksikuid inimesi, nii mehi kui ka naisi. Teisalt on palju ka rahulolematust tekitavaid paarisuhteid, mis ei toimi. Inimesed otsivad väljapääsu ja fantaseerivad, milline nende elu võiks olla."

"Töötame palju koos psühholoogidega ja neilt kuulen tihti, et inimestel on suured probleemid oma keha, seksuaalsuse ja partneritega. See on ka üks põhjus, miks tantra praegu üha populaarsust kogub. Inimene õpib usaldama oma keha, ennast tundma ja aktsepteerima ning - kõige tähtsam - armastama sellisena, nagu ta on," mõtiskleb naine.

Teeb seda, mis meeldib

Tiinal on oma kirjastuse kaudu õnnestunud tuua lugejani terve hulk tähtsaid teemasid. "See on kindlasti osalt seotud minu enda isikliku arenguga," ütleb Tiina lihtsalt. "Ma tahan käsitleda neid valdkondi, mis mind ennast huvitavad." Nii mõnigi autor, keda tal on õnn esindada, näiteks Paulo Coelho, Osho, Eckhart Tolle jt, on oma loominguga oluline paljudele.

Kui Tiina kirjastamisega algust tegi, oli ta just 30-aastaseks saanud. "See on vanus, kus inimesel on koolid läbi ja esimesed karjäärialased "tõmblemised" ära tehtud. Siis hakkab ta mõtisklema selle üle, kes ta on, kas ta ikka on õigel teel, tegelema rohkem oma sisemiste väärtuste ja vaatlustega." Tiinal olid peas mõned raamatud, mida tahtis tõlgituna-trükituna välja anda.

Et sellest võiks elukutse saada, Tiina toona ei mõelnud. "Näib, et üks minu võimalikke kulgemise ja tegutsemise edu võtmeid on olnud see, et ma ei ole teinud nii, nagu reeglid ette näevad - et tuleks korralikult läbi mõelda eesmärgid ja detailne kava, kuidas neid saavutada," arutleb ta. "Tegin ja teen lihtsalt seda, mis mulle meeldib."

Kirjastamine tundub tabavalt ühendavat tema loomuse pooluseid: ühest küljest loovust ja intuitsiooni, teisest küljest aga praktilist, jalad-maas-mõtlemist, millest kasu siis, kui asjad tuleb ka päriselt ellu viia. "Arvan, et kirjastamine ongi nende kahe maailma kompromiss."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid