Voodirõõm(utus) vanemas eas
Tekst Mare Pruks, naistearst, paari- ja seksuaalterapeut
04.07.2012

Eelmises Kodutohtris ilmunud loo "Suikunud seksi virgutuseks" ajel saatis kirja üle kuuekümnene naine, kes enam voodirõõmust ei hooli, kuid kel mees käib peale.

Milline võiks olla seksuaalelu vanemas eas, arutleb naistearst, paari- ja seksuaalterapeut Mare Pruks.

Elada tähendab ka vananeda - see tõdemus on meie elu kindel osa. Meie keha kõigi rakkude ja organite otstarve ja tegevus ajapikku väheneb.

Vananemine ei avalda mõju ainult naisele ja mehele eraldi, vaid ka kooselule ja paarisuhtele. Partneritele on see aeg küllaltki keeruline, sest paljud asjad ei ole enam nii, nagu need pikki aastaid on olnud.

Üleminekuiga toob kaasa palju muutusi

Üleminekueas naist võivad vaevata kuumahood, unetus, depressiivne meeleolu, närvilisus ja väsimus. Vananemine mõjutab otseselt ka suguelundeid: naishormoonide puudumise tõttu muutuvad need hapraks ja halvasti venivaks. Seetõttu võib vahekord olla valus ja lisaks võib kergesti tekkida tupe- ja kuseteede põletikke. Üldine enesetunne ja meeleolu mõjutavad naise seksuaalsust otseselt.

Mehe üleminekuiga ehk andropaus algab hiljem kui naisel. Tüüpilised sümptomid on jõu ja energia vähenemine, ärrituvus ja närvilisus. Enne energiline ja teotahteline mees võib muutuda pessimistlikuks, kergesti ärrituvaks ja turtsakaks inimeseks, kes teeb lähedastele endaga suhtlemise raskeks. Samuti vaibub tasapisi kõik seksuaalsusega seonduv. Vähenevad seksiga seotud mõtted ja fantaasiad, samuti erektsioonivõime ja sugutung. Ega sedasorti muutuste tunnistamine ole kerge - kannatavad enesehinnang ja enesekindlus. Erektsioonihäired kujutavad vanemas eas meestele enamasti suurimat probleemi. Sageli püüavad nad olla kõige kiuste seksuaalselt aktiivsed, et säilitada enda jaoks "tõelise mehe" kuvandit.

Võiks näha oma erilisust ja ilu

Vananemine on tänapäeva naisele küllaltki katsumuste rohke. Raske on seista silmitsi tõsiasjaga, et polegi võimalik igavesti nooreks jääda. Meedia eksponeerib seksiga seonduvalt ainult noori, ilusaid ja atraktiivseid naisi. Muutused kehas, aga ka muutunud suhtumised ning hoiakud tekitavad võõrandumist oma kehast ning naine ei tunne sageli enam mingit seksuaalsust või tunneb seda vähe ja harva. Kuidas küll menopausis olles seksiga hakkama saada, kuidas endas veel seksuaalsust leida ja tunnetada? Üleminekuiga seostatakse ikka kaotusega, kuid ei pruugi nii olla. Õppides ennast paremini tundma avanevad uued võimalused tunda rõõmu ja rahulolu.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid