40+ silmadega selgelt edasi!

Üllar Ende
06.03.2018

 

Silmad on noored ja vanad koos meiega. Keskea lähenedes tekivad ajapikku silmamuutused ka nendel, kes seni on hästi näinud, mistõttu igaks juhuks tasub lasta kontrollida, kas ikka kõik on nii nagu enne. Selgitab Silmatera Optika optometrist Jaanika Kont.

 

 

Nelikümmend lööb ette. Nägemine tundub enam-vähem hea nii lähedale kui ka kaugele, saab hakkama. Järelikult olen õnneseen ja kõik on korras?

"Muutused algavad siis kogu organismis, ka silmades, aga muidugi mitte samal hommikul, kui nelikümmend saame," ütleb optometrist Jaanika Kont. "Peale eluea oleneb see natuke ka silmaehitusest, kellel kui vanalt nägemisprobleemid tekkima hakkavad. Muidugi tunnevad juba mõned kolmekümneviiesed, et vaadates on valgust vähe, tahaks natuke suuremat kujutist või teatud nurga alt hästi ei näe. Siis peaks uurima, mis selle taga on."

Optometrist lisab, et silmakontroll ei pea sugugi alati lõppema prillide määramisega. "Kui inimene ütleb, et saab veel ilma hakkama, siis ega keegi vägisi talle prilli ninale ei pane. Kui aga silmadega tööd tehes vahel pea valutab, eriti pärast lõunat on ebamugav tunne, tasuks igal juhul lasta nägemine üle kontrollida. Ja kui siis prillid ette panna, saab ka sellest peavalust ja üldse ebamugavustundest lahti – prill on selles eas tihti paratamatu abiline."

 

Uurimine algab nägemisteravusest

Silmade uurimine optometristi juures algabki nägemisteravuse kontrollist. Kui on korras, siis on nii silmad kui ka süda rahul. Kui aga selgub, et näiteks ainult +0,25 dioptrit oleks juurde vaja, hakkad mõtlema: kas ikka on kohe prilli tarvis?

"See number tundub küll väike, aga abi, mis sellisest nõrgast prillist tuleb, võib olla suur," leiab Jaanika Kont. "Üle neljakümnene inimene peaks kindlasti laskma silmi kontrollida kord aastas. Kui muutused silmas on väga väikesed, piisab edaspidi kontrollist iga kahe aasta tagant. Uurimisvõimalused on läinud üha paremaks ja me saame juba varakult avastada peale ealise nägemisteravuse vähenemise ka muid probleeme, mis võivad silmas tekkida, olgu need siis silmapõhja muutused, silma siserõhu tõus, kuiv silm või katarakt ehk hall kae. Sellepärast ei pea ootama pikas järjekorras silmaarsti juurde, ka optometristid on õppinud silmamuutusi avastama, ent kui tegemist on haigusega, siis seda ravib edaspidi muidugi ainult silmaarst."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid