Aedvaak

Koostanud Aive Luigela
17.09.2008

Aedvaaki kasvatakse meil peamiselt aiailuks, kuid taime juurtest saab turgutust ka tervisele, näiteks kõhule ja liigestele. Aedvaak aitab hoida ka veresuhkrutaset.

Kui ravimtaimehuvilised Järvamaalt mul külas käisid, pakkus mu aias huvi ka võimas aedvaak, mis oli kasvanud palju pikemaks kui inimene. Tekkis küsimus: kas see on ainult ilutaim või on sel ka raviomadusi?
Aedvaak (Inula helenium) on rahvasuus tuntud ka kui aaland, ipsujuur, kirbujuur, südamevalujuur ja vaagihein. Kirjanduse andmetel on aedvaak 70-150 cm kõrgune taim, kuid minu aias on kolmeaastane aedvaak kasvanud lausa 2,5 m kõrguseks.
Aedvaak on mitmeaastane rohttaim: hambulised lehed on suured (kuni 0,5 m pikad ja üle 8 cm laiad), alt nagu hallika sametiga kaetud. Kollased õied on suurtes, umbes 7 cm läbimõõduga korvõisikutes. Õitseb juulist septembrini. Paljundada saab seemnetega, kuid ka juurte jagamise teel. Vanal ajal kasvatati seda aedades ravimtaimena, nüüd aga vaid ilutaimena.
On neid, kes ei tea lille nimegi, mis siis veel raviomadustes rääkida. Seda ei teadnud ka inimene, kellelt mina aedvaagijuurika sain.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid