Allavaje pole häbiasi
Elise Järvik
09.01.2019

Vaagnapõhjaelundite allavajega on hädas iga teine üle 50-aastane naine. Mis seda soodustab ja kuidas oma elukvaliteeti parandada, räägib Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku juhataja, naistearst Brigita Tamm.

 

Tupe- või emakavaje ehk vaagnapõhjaelundite prolapsi korral vajuvad vaagnapõhjaorganid – emakas, põis, pärasool või tupe osad – normaalasendist allapoole. Enamasti väljendub see pärast 50. eluaastat ehk postmenopausaalses eas naistel ning selles vanuserühmas esineb seda probleemi ligikaudu 50 protsendil. Sealjuures organid ise allavajes süüdi ei ole. "Süüdi on neid ümbritsevad koed, mis ei suuda enam elundeid vaagnapõhjas toestada," selgitab dr Tamm. Selle üks põhjus on üleminekuiga: menopausi saabudes kaob organismist naissuguhormoon östrogeen, mille tõttu kaob ka kudede turgor ehk pingulolek, koed õhenevad, atrofeeruvad ja hakkavad vajuma.

 

Määrav on sidekoe kvaliteet

Peale vanuse mängib dr Tamme sõnul väga tähtsat rolli sidekoe kvaliteet. "Inimene ise ei saa seda kuidagi mõjutada, tal lihtsalt on sünnipäraselt selline sidekoe kvaliteet, ja sellele viitab ka see, et tihtilugu esineb see probleem põlvkonniti: vanaemal oli allavaje, emal on allavaje ja tütrel on allavaje tekkimas. Vaagnapõhjaprobleemidel on geneetiline eelsoodumus."

Ent soodustavaid tegureid on teisigi. Sageli on allavajega kimpus naised, kes tõstavad iga päev suuri raskusi või teevad rasket füüsilist tööd. Samuti mängib rolli krooniline kõhusisese rõhu tõus, mis võib tuleneda kõhukinnisusest või pidevast köhast, näiteks astmast. Veel ohustavad vaagnapõhjaprobleemid ülekaalulisi inimesi, kuna keharaskus avaldab vaagnapõhjale survet ööpäev läbi.

Kuna ka sünnitus on vaagnapõhja mehaaniline trauma, on seegi üks allavaje tekke mõjutegur, ent sünnituste arvust on olulisem see, kui vanalt naine sünnitas, kuidas sünnitus kulges, kui suur laps oli ja kui hästi naine sünnitusest taastus. "Kindlasti aga ei saa seda pidada allavaje ainupõhjuseks, kuna allavajet on ka neil naistel, kes ei ole üldse sünnitanud," nendib günekoloog.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid