Apteegikosmeetika kevadeks
Tekst Riina Reiman
12.04.2011

Kuidas hooldada apteegikosmeetikat abiks võttes talvest kurnatud erinevat tüüpi nahka kevadel? Kui oluline on naha kaitsmine päikese eest praegu? Mida teha pigmendilaikude, armsate/tüütute tedretäppidega?

Kuigi apteegikosmeetika on nahasõbralik ja turvaline, ei tähenda see, et näole võib panna mis tahes kreemi või geeli. Tartu Ülikooli Kesklinna apteegi proviisor Helina Laurits peab väga oluliseks teada oma nahatüüpi, et hooldus ning ravi tõesti ka mõjuksid ega tekitaks lisaprobleeme või soovimatuid üllatusi.

Hooldustooted vastavalt nahatüübile
"Nahahooldustoodete valikul peab lähtuma oma nahatüübist. Kevadel on enamasti probleemiks just kuiv nahk, kuna külm talv, kuiv õhk ja kütteperiood on selle väga kuivaks ning sügelevaks muutnud. Tõsisem on asi vanematel inimestel. Sellepärast on väga oluline naha niisutamine. Eriti hästi niisutavad tooted, mis sisaldavad uureat, dekspantenooli, sheavõid. Dušigeelide asemel võib kasutada dušiõlisid," soovitab proviisor nimetatud tooteid kõigile vanusest hoolimata. "Kindlasti tuleb enne kreemitamist nahka koorida, sest pärast surnud rakkude eemaldamist pääsevad kreemi toimeained sügavamale nahakihtidesse. Nahk saab niiskeks kiiremini ja paremini."

Rasuse (tihti on see ka akne probleemidega) naha hooldamiseks on hea kasutada puhastus- ja hoolduskreeme, mis aitavad rasueritust reguleerida, on põletikuvastased ning mõnel juhul sisaldavad ka matistavaid komponente. Viimased imavad rasu endasse, nii et nägu ei hakka päeva jooksul läikima. Enamasti sobivad need tooted ka meigi alla.

Ühtsed sarjad on normaalsele ja seganahale. Need kreemid on kerged (light) ja niisutavad, imenduvad kiiresti ega jäta nahka läikima, sobides ideaalselt meigi aluskreemiks. Kuiva ja ülikuiva naha kreemipurkidel on vastupidine märgistus - rich.

Päikesekahjustuse ennetamine ja ravi
Proviisor Helina Laurits peab õigeks päikesepõletuse ennetamist. Seda enam, et apteegis on erineva kaitsefaktoriga päikesekaitsekreeme iga naha ja olukorra tarbeks.

"Apteegis müüdavad päikesekaitsekreemid erinevad mõnevõrra poe omadest. Need on valmistatud vastavalt nahatüübile - normaalsele/kuivale, kombineeritud/rasusele, tundlikule ja punetavale nahale. Kuperoossele (punetavale) nahale mõeldud kaitsekreem on ühtlasi raviv, kuna sisaldab retiinaldehüüdi, mis pärsib VEGFi (vaskulaarne endoteliaalne kasvufaktor). Selle toimel kiireneb uute rakkude tekkimine ning suureneb epidermise (marrasknaha) paksus," selgitab proviisor.

"Mõne inimese nahk on päikese suhtes ülitundlik, seetõttu tuleb kõrge kaitsefaktoriga kreemi kasutamist näol alustada juba varakevadel." Kui tõesti on juhtunud, et päike on nahale liiga teinud, soovitab Helina Laurits määrida sellele leevenduseks ja raviks niisutavaid ning jahutavaid geele-kreeme, et taastada naha niiskuse tasakaal.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid