Kui mõnel uuringul selgub, et sapipõies on kivi(d), seisame küsimuse ees, kas need tuleks kohe ära võtta või alles jätta. Mille põhjal kirurg otsuse teeb ning mida operatsioon endaga kaasa toob?
Kui esoteerikausku inimesed kannavad ihu ligi imekive, mis pidavat elu rohkem lilleks muutma, siis loodus ise voolib teinekord meie sisse kivist kunstiteoseid tasuta. Mõned neist on isegi väga nägusad, ent tervistavat väge neil kindlasti pole. Vastupidi: ühel hetkel võivad kivid meie elu hoopis põrguks muuta.
Selgitusi jagab Lääne-Tallinna keskhaigla üldkirurgiaosakonna juhataja Jüri Kivimäe.
Ühel on, teisel pole kunagi
Enim peavalu valmistavad sapikivid, mis sageli leitakse kogemata, hoopis muud uurides.
"Küllap kividest ongi sapikivid kõige sagedasemad, sest sapipõieoperatsioone tehakse vist kõige rohkem üldse," tõdeb kirurg. "Kivid tulevad sapipõide põhiliselt maksa ainevahetushäirest, mille tõttu sapipigmendid ja kolesterool ladestuvad ning moodustavad ajapikku kive. Aga ega päris ühest teadmist nende tekke kohta ei olegi. Määrab ka pärilik eelsoodumus: ühel inimesel kivid on, teisel aga mitte."
Tõepoolest on suguseltse, kes võiksid oma eemaldatud sapikividest panna välja värvika näituse. On aga leitud sedagi, et sapikivide teket soodustavad muu hulgas ülekaal, sugu (naistel poole sagedamini), vanus (eakamatel rohkem), suhkruhaigus ning kiire kaalulangus ja enda näljutamine. Ent ometi kõigil nende tunnustega kahejalgsetel kive sees pole.
"Kui kivid sapipõies püsivad rahuolekus, siis me sageli ei teagi, et nad olemas on. Muidugi on igasuguseid seisukohti, kuid mina olen küll seda meelt, et kui kivid on juhuleid mõnel teisel uuringul ja inimene on elanud täiesti normaalselt ilma valude või muude terviseprobleemideta, siis las need kivid olla seal, kus nad on."
Esmased võimalikud märgid
Kivid võivad kõigepealt endast märku anda tuima valuga ülakõhus, ent seda ei pruugi üldse olla.
"Kõige sagedamini on patsiendid öelnud, et hommikuti ärgates on suus viha, kibe maitse. Mõnel on raskustunne maksa piirkonnas või vahel peale sööki üldine raske tunne kõhus, samuti seedehäired, kõhupuhitus. Teinekord võivad kivid põhjustada ka kõrvetisi," loetleb dr Kivimäe võimalikke märguandeid. "Aga nimetatud sümptomid ei pruugi tulla sapikividest, vaid põhjused võivad olla muus. Eks sellepärast soovitataksegi enne sapipõielõikuse kaalumist ja selle kasuks otsustamist uurida vähemalt magu ja teha mõned analüüsid, mis võivadki näidata, et vaevuste süüdlased pole sugugi kivid."
Loe edasi ajakirjast...