Sageli arvatakse, et sümptomid nagu veri väljaheites ning kõhulahtisuse ja kõhukinnisuse vaheldumine on põhjustatud hemorroididest.
Jämesool on inimese soolestiku lõpposa, ulatudes peensoole lõpust kuni pärakukanalini. Jämesool jaguneb käärsooleks ja pärasooleks.
Mis võib jämesoolevähki segi ajada hemorroididega? Tõelise põhjuse leidmine võib mõnikord võtta aega, kuna verejooks väljaheites võib esineda mõlemal juhul.
Hemorroidid on pärakupiirkonnas väga levinud probleem: hinnanguliselt kannatab nende all mingil eluperioodil iga teine inimene. Hemorroidide sümptomiks on sageli verejooks pärast roojamist, millega võib kaasneda ka sügelus ja tugev valu.
Nähtav veri väljaheites on alati põhjus uuringutele pöörduda, sest verejooks võib olla ka pärasoole- või jämesoolevähi sümptom. Kui probleemi käsitletakse hemorroididena, võib hilineda käärsoolevähi diagnoosimine ja ravi.
Verejooks väljaheites on põhjus jämesoole endoskoopiaga uurimiseks. See peaks kehtima veriti just üle 50-aastaste inimeste puhul.
Jämesoolevähi muudab salakavalaks see, et sümptomid võivad algstaadiumis puududa või tunduvad need nii tühised, et neile ei pöörata tähelepanu. Soolevähi tüüpilisteks sümptomiteks on soolestiku töö muutused, vahelduv kõhulahtisus ja kõhukinnisus, ning tunne, et sool ei tühjene korralikult.
Esineda võivad ka üldised sümptomid, nagu kaalulangus, kõhuvalu ja isutus. Selliseid sümptomeid ei seostata hemorroididega.
Uuringud näitavad, et Lääne elustiil, eriti toitumine, mis sisaldab palju punast liha, loomset rasva ja vähe kiudaineid, on jämesoolevähi riskifaktor. Suur kogus puu- ja köögivilju toidus võib kaitsta jämesoolevähi eest.
Liikumine ja ülekaalulisuse vältimine on tegurid, mis on olulised vähi ennetamisel ja ka haiguse kordumise vähendamisel. Tubakas ja alkohol suurendavad jämesoolevähi, aga ka paljude teiste vähivormide riski.
Uuring avaldati ajakirjas Journal of the National Cancer Institute.
Jämesoolevähi sõeluuring võimaldab avastada soolevähki varasemas staadiumis või enne selle tekkimist, st vähieelses seisundis, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid. Eestis osalevad jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–69-aastased ravikindlustatud ja ravikindlustamata mehed ja naised iga kahe aasta tagant ning kutsututel on soovitav sõeluuringutel osaleda.