Kahel inimesel võib olla sama hemoglobiinitase, kuid ühel neist on rauapuudus

Kodutohter
06.10.2022
Shutterstock

Kui ferritiini tase on madal, tuleb teha täiendavaid analüüse.

Selle väljaselgitamiseks on vaja vereanalüüsi ja oskust selle tulemusi tõlgendada.

Ferritiin on raua säilitusvalk, mis toimib toimib rauavarude indikaatorina. Rauapuuduse arenedes väheneb esmalt ferritiini ja seejärel raua kontsentratsioon plasmas.

Kui ferritiini tase on madal, tuleb teha täiendavaid analüüse, sest näiteks foolhappepuudus põhjustab samasuguseid sümptomeid.

Rauapuudus ja foolhappepuudus põhjustavad samu sümptomeid, mistõttu tuleks uurida, kummaga on tegu. Kui kahtlustate rauapuudust, peaksite kontrollima oma B12-vitamiini taset. Ka kroonilist atroofilist gastriiti seostatakse nii raua- kui ka B12-vitamiini puudusega.

Miks võib rauapuudus märkamatuks jääda?
Madalat hemoglobiinisisaldust veres ehk aneemiat ja rauapuudust mõistetakse sageli sama asjana. Hemoglobiin mõõdab punastes verelibledes sisalduvat valku, mis sisaldab rauamolekule. Isegi kui see on normaalne, võib inimesel tekkida rauapuudus. Hemoglobiin langeb ainult siis, kui rauapuudus on suur. Normaalne hemoglobiin on naistel 117–155 g/l ja meestel 134–167 g/l.
Hemoglobiini on vaja hapniku transportimiseks. Kui organism ei saa toidust piisavalt rauda, püüab ta seda kompenseerida ja võtab vajaliku rauda ferritiinist, mis on rauda sisaldav valk. Ferritiini tase on parim rauavarude mõõt, kuna selle kogus veres peegeldab kudedes talletatud raua kogust. Tavaliselt soovitatakse ferritiini mõõta ainult siis, kui patsiendil on diagnoositud aneemia.

Millal on ferritiini tase madal?
Normaalse ferritiini alumine piir on 50 mikrogrammi liitri kohta. Naistel on aga ferritiini võrdlusvahemiku alumine piir 10–15 mikrogrammi liitri kohta. Tegelikkuses on rauavarud tühjad, kui ferritiini väärtus on 30 mikrogrammi liitri kohta. Siis panevad inimest muretsema juba sümptomid.

Miks peaks ferritiini väärtust sagedamini kontrollima?
Rauapuudus põhjustab sümptomeid laialdaselt kogu organismis. Kõige levinum sümptom on väsimus. Peavalu, pearinglus, isutus, soolestiku häired, kognitiivsete funktsioonide halvenemine ja kaalutõus võivad märku anda rauapuudusest. Treenivatel inimestel võib rauapuudus tõsta südame löögisagedust tavapärasest kiiremini ja hoida seda pärast treeningut tavapärasest kauem kõrgel.
Võimaliku rauapuuduse ja selle põhjuste väljaselgitamata jätmine võib aeglustada ja raskendada põhihaiguste ravi.
Valdav enamus inimesi ei tea oma rauapuudusest.
Raseduse alguses on enamikul naistel rauavarud madalad ja hilises raseduses on seda peaaegu kõigil, välja arvatud juhul, kui nad on raseduse ajal võtnud rauapreparaate.

Kellel peaks ferritiini taset mõõtma?
Ferritiini taset tuleks mõõta alati, kui inimene kuulub rauapuuduse riskirühma ja tal on rauapuuduse sümptomid. Riskirühma kuuluvad inimesed, kellel on näiteks tugevad menstruatsioonid, mitmiksünnitused, regulaarne veredoonorlus, tugevat verejooksu põhjustanud operatsioon, pikaajaline prootonpumba inhibiitor, mida kasutatakse kõrvetiste raviks või vegan toitumine.
Ferritiini mõõtmine on soovitatav ka keskkooliealistele tüdrukutele ja rasedust planeerivatele naistele, eriti kui neil on rauapuuduse sümptomid või nad kuuluvad riskirühma.

Kas inimesel võib olla rauapuudus, kuigi ferritiini väärtus on kõrge?
Madal ferritiinisisaldus viitab alati rauavaegusele, kuid kõrge ferritiini väärtus ei garanteeri, et inimesel ei pruugi olla rauapuudust. Põletik kehas võib tõsta ferritiini taset kaks kuni kolm korda. Sellised põletikulised haigused on näiteks nohu, reumatoidartriit ja põletikulised soolehaigused. Rauavarude taastamine on pikk protsess, sest täituvad aeglaselt. Ravi kestab tavaliselt poolest aastast aastani, vahel isegi kaks aastat.
Rauavarude taset tuleks jälgida ravi ajal ja ka pärast lõppu paar korda, juhuks kui varud vähenema hakkavad. Pärast rauaravimit peaks ferritiini väärtus olema vähemalt 80–100 mikrogrammi liitri kohta.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid