Kas ilma sokkideta jalanõusid kanda on tervislik?

Kodutohter
01.07.2024
Shutterstock

Eks mood mõjuta meid kõiki. Õnneks kantakse kõrge kontsa asemel palju mugavaid madalaid jalatseid, kuid eriti noorte hulgas on väga levinud mood, et kinnistesse jalanõudesse pannakase paljad sokita jalad.

Jalgade tervise seisukohast oleks siiski parem kinniseid jalanõusid kanda koos sokkidega.

Normaalselt eritavad labajalad 1-2 dl higi ehk kuni üks klaasitäis. Noortel, eriti noormeestel, võib higistamine olla veel tugevam. Sokid juhivad materjalikiudude vahelt higi õhku ja kiududevalistesse aukudesse - see vähendab halba higilõhna ja jalgade haudumust.

Jalgade haudumus aga kahjustab naha kaitsevõimet, mistõttu seennakkus on sel puhul sagedane. Seen antakse edasi eostega, mis on ilmastikule ja muudele välisteguritele väga vastupidavad ning säilivad pikka aega, mistõttu nakkuse võib kergesti saada ka paljajalu käies. Seenhaiguste ravi on aga väga aeganõudev.

Tegelikult on müügil ka madalaid spordisokke, mis peaaegu ei paistagi jalatsi seest välja. Teine võimalus on osta aktiivsöest sisetallad ja kohe mitu paari, mida siis saab iga päev vahetada. Niisugused tallad imevad higi endasse ja vähendavad ebameeldivat lõhna. Hommikul ja õhtul peaks jalgu pesema apteegis müügil olevate pesemisvahenditega, mille pH on alla 5,5 Need jätavad nahale happelise kihi, mis hoiab bakterite kasvu vaos ja vähendab seega higilõhna. Võib teha ka nõrga äädikalahusega jalavanne.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid