Kas paratsetamool või aspiriin?

Kodutohter
21.11.2023
Shutterstock

Ravimite mõju on väga individuaalne: see, mis sobib ühele, ei pruugi teist üldse aidata.

Käsimüügiravimitest võib tarvitada paratsetamoolipõhist valuvaigistit või põletikuvastast ravimit, nagu ibuprofeen, ja atsetüülsalitsüülhape ehk aspiriin. Põletikuvastased ravimid leevendavad lisaks valule ka põletikku. Ravimite mõju on väga individuaalne: see, mis sobib ühele, ei pruugi teist üldse aidata. Alati võib apteegist nõu küsida.

Paratsetamool on turvaline, kui kasutada seda õigesti. Siiski võib suur ühekordne annus või pikalt kestnud suurte annuste võtmine tekitada tõsise maksakahjustuse. Kui kasutada ravimiga samal ajal alkoholi, kasvab risk veelgi. Tuleb järgida ravijuhiseid. Õigesti kasutatuna on paratsetamool lastele kõige parem valu- ja palavikuravim. Paratsetamooli soovitatakse ka rasedate valuvaigistiks.

Atsetüülsalitsüülhappepõhiseid ravimeid ei soovitata enam esmaseks valuvaigistiks, kuid väikeste annustena vedeldavad nad verd, aitavad vältida trombe ning võivad ennetada jämesoolevähki ja südamehaigusi. Põletikuvastane ravim ibuprofeen takistab hormoon prostaglandiini moodustumist ja see vähendab menstruaalvalusid.

Samas kui põletikuvastaseid valuvaigisteid tarvitada liiga kaua, võib see kahjustada mao limaskesta ja tekitada verejooksu. Mõnel kasutajal ilmnevad kõhuprobleemid. Eriti ettevaatlikud peaksid olema eakad ja need, kellel on palju erinevaid haigusi ja hädasid.

Retseptita müüdavatest valuvaigistitest ei teki füsioloogilist sõltuvust, kuid nende tarvitamisest võib tekkida halb harjumus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid