Liiga magus?

Kodutohter
01.12.2020
Shutterstock

Tervise Arengu Instituut uuris toiduainete suhkru-, rasva- ja soolasisaldust ja selgus, et suhkrut leidus paljudes toodetes liiga palju.

Mida vähem on meie toidus suhkrut, seda kasulikum on see tervisele ja kehakaalule. Soovituslik suhkrukogus on 50 grammi päevas. See kogus saab kergesti täis. Kaks detsiliitrit suhkruga jogurtit sisaldab juba kümme grammi ning klaasitäis suhkruga mahla üle 20 grammi suhkrut. Väikeses

100 grammises kommikotis on aga juba 80 grammi suhkrut.

Suhkur on süsivesik, mis tõstab järsult veresuhkrut. See on eriti ohtlik diabeetikule. Suhkur ei ole midagi organismile kasulikku, seal pole vitamiine, mineraal- ega kiudaineid. Suhkur annab ainult energiat. Liigne suhkru tarbimine tõstab kehakaalu. Eriti salakavalad on magusad joogid, sest neis on ka mahla või haput maitset ja pole aru saada, kui suhkrurohked nad on. Rohke suhkru tarbimine on kahjulik hammastele ja kasulikele soolestiku bakteritele.

Peale tavalise suhkru ehk sahharoosi tõstavad veresuhkrut ka fruktoos ehk puuviljasuhkur, glükoos ehk viinamarjasuhkur, indiaanisuhkur, mesi ja siirupid.

Aspartaam, tsüklamaat ja stevia ehk suhkruleht ei sisalda kaloreid ega tõsta veresuhkrut, kuid nende pikaaegset toimet veel täpselt ei teata.

Suhkrut võib süüa koos hapude marjadega, sest need tasandavad järsku veresuhkru tõusu.

Sarnased artiklid