Metsikult võib teda kasvamas leida heinamaal, kraavikaldal, põllupeenral, tee ääres, niitmata õuemurul.
Lehti ja noori võrseid saab kasutada salatites, suppides ja teistes toitudes – see annab jõudu ja parandab organismi immuunsust.
Harilik kortsleht (Alchemilla vulgaris) on mõjus ravimtaim, millel on üle saja rahvapärase nimetuse, üks neist krookleht, sest lehed on nagu kroogitud. Pole midagi kaunimat kui kortsleht, millel on hommikused kastepiisad.
Taime võib tarvitada värskelt kogu suve, sest ta õitseb maist septembrini. Rahvameditsiinis on kasutatud nii lehti kui ka kollakasrohelisi õisi.
Kuivatamiseks on taime maapealset osa mõistlik koguda päeva poole, kui kastetilgad on ära kuivanud. Laota lehed-õied õhukese kihina paberile varjulisse kohta, kus on tuuletõmbus. Täiesti kuivad lehed-õied pane kas paberkotti, säilitades seda kuivas kohas, või klaaspurki, sulgedes selle kindlalt kaanega.
Kortsleht aitab eriti hästi leevendada või ennetada põletikke. Näiteks võib tõmmisega loputada pärast hamba väljatõmbamist suud või puhastada näol vistrikuid. Samuti ravib tõmmisega puhastamine ja kompressi tegemine halvasti paranevaid haavu. Tõmmist võib tõmmata ninna ägeda nohu korral.
Tee sobib eriti hästi näiteks üldtugevduseks, närvirahustuseks, maotalitluse ergutamiseks ja seedimise korrastamiseks. Seda kõike tänu taime heale biokeemilisele kooslusele.
Rahvaravis on enamasti tarvitatud teed, mis sobib ka tavateeks, sest on hea maitsega.
Lisaks võib valmistada tõmmist ja tinktuuri.
Kortslehest saab abi järgmistel juhtudel:
organismi vastupanuvõime nõrgenemine;
liigne erutuvus;
innaga toitmine;
veresoonte lubjastumine;
külmetushaigused;
kopsutuberkuloos;
peensoolepõletik;
neeru- ja põiepõletik;
munasarjapõletik;
valuline menstruatsioon;
maohaavand;
kõhulahtisus;
suhkruhaigus;
liigese- ja lihasevalu (tinktuuriga määrimine);
halvasti paranev haav (tõmmisega määrimine).
Naistepiimarohuks on teda kutsutud seetõttu, et selle tee joomine suurendab rinnaga toitva naise piimaeritust.