Kui uriin muutub roosakaks

Kodutohter
08.08.2019
Taimseid toite süües imenduvad vereringesse paljud pigmendid-fütotoitained, mis toimivad organismis antioksüdantidena. | Shutterstock

Kas oled kunagi märganud, et pärast peedi söömist muutub uriin pisut roosaks? Kuigi see värvus paistab veidi ebaloomulik, on tegemist täiesti ohutu ja ajutise seisundiga.

See on elav näide tähtsast tõsiasjast: taimseid toite süües imenduvad vereringesse paljud pigmendid-fütotoitained, mis toimivad organismis antioksüdantidena (nagu näiteks lükopeen ja beetakaroteen) ning ujutavad üle inimese organid, koed ja rakud. Teisisõnu, peedi pigmendid jõuavad läbi soolestiku imendudes uriini, seejärel liiguvad vereringesse, kus nad ringlevad läbi kogu keha, kuni lõpuks neerude poolt välja filtreeritakse. Selle läbi keha kulgeva ringreisi jooksul muutub isegi veri pisut roosakamaks. 

Samal põhimõttel tekib küüslaugulõhnane hingeõhk. Need ei ole lihtsalt toidujäänused suus, mis kõiki eemale peletavad, vaid ühtaegu ka tervist turgutavad ühendid, mis pärast küüslaugu mälumist ja allaneelamist vereringesse imenduvad ning seejärel kopsude ja hingeõhu kaudu väljuvad. Isegi kui oled teinud küüslauguklistiiri, tekib sul ikkagi küüslaugulõhnaga hingeõhk. Sel põhjusel võib kriitilistel kopsupõletiku juhtudel kasutada küüslauku täiendava ravimina, kuna see võib aidata kopse ja hingamisteid bakteritest puhastada.

Allikas: dr Michael Greger

Sarnased artiklid