Kuidas ennetada rütmihäireid?

Kodutohter
05.12.2022
Shutterstock

Rütmihäired on selline südamehaigus, mille ennetust on põhjalikult uuritud.

Rütmihäirete ennetamine on koostöös perearstiga inimese enda teha.

Ennetusvõtted on sellised:

* kolesterooli taseme normaliseerimine

* veresuhkru taseme normaliseerimine

* vererõhu kontroll ja vajadusel ravi

* suitsetamisest loobumine

* toitumise muutmine tervislikumaks

* südamelihase treenimine mõõduka kehalise koormusega

 

Rütmihäirete, nagu ka teiste südamehaiguste kujunemist aitab ära hoida eelkõige tervislik eluviis.

Südame rütmihäireid on erinevaid, kusjuures kergemad võivad aeg-ajalt ilmneda kõigil inimestel ja neid enamasti ei tuntagi. Sellised rütmihäired tulevad juhuslikult välja arstlikul läbivaatusel elektrokardiogrammi (EKG) tehes. Ent suur osa rütmihäireid on ohtlikud nii tervisele kui ka elule, mistõttu vajavad südamearsti juures korrapärast kontrolli ja pidevat ravi. Ilma arsti järelvalveta rütmihäireid ravida ei saa.

Arütmiahood ehk südamekodade virvendus on ohtlik haigus, mis võib põhjustdada raskeid tüsistusi. Statistika järgi on 80 protsenti ajuinsulte põhjustatud just kodade virvendusest. On ka teisi tüsistusi, kuid õigeaegse ja korrapärase raviga on neid võimalik vältida.

Tilgad ja tabletid koduseks raviks kirjutab välja südamearst peale põhjalikku uuringut, ning neid peab siis regulaarselt tarvitama. Seega tuleb rütmihäirete uurimiseks pöörduda kindlasti arsti poole. Kui rütmihäire tekib äkki, ei maksa kõhelda, vaid tuleb kutsuda kiirabi või minna ise erakorralise meditsiini osakonda.

Sarnased artiklid