Kuidas lahutusega toime tulla?

Kodutohter
23.04.2023
Shutterstock

Kui asi on värske, on raske uskuda, et aeg parandab haavad, kuid tegelikult on see tõsi.
 

Lahutusega on alati raske toime tulla. Kui asi on värske, on raske uskuda, et aeg parandab haavad, kuid tegelikult on see tõsi.


1. Nõustu lahkumisotsusega
Esimene samm lahkuminekust toibumisel on lahutusotsuse vastuvõtmine, olgu see siis teie partneri või mõlema koos tehtud otsus.

2. Rääkimine aitab
Lahkuminekuga tegelemine hõlmab tavaliselt enda tunnetest ja lahkuminekuga seotud läbielamistest ja mõtetest rääkimist lähedaste, sama läbi elanud inimeste või professionaaliga. Rääkimine tähendab oma tunnete välja ütlemist ja lahkuminekuga seotud mõtete väljendamist.
Rääkimine aitab juhtunut struktureerida ja aja jooksul ka lahkuminekust lahti lasta. Aja jooksul vajadus rääkida väheneb ja see on ka märk paranemise edenemisest. Lahendamata lahkuminekut võib vaadelda näiteks nördimusena endise partneri vastu.

3. Pea kinni põhitõdedest
Lahkumiskriis võib põhjustada erinevaid somaatilisi sümptomeid, nagu unehäired ja söögiisu muutused. Need võivad omakorda mõjutada elurütmi.
Kriis mõjutab inimest terviklikult. Oluline on järgida põhitõdesid, nagu puhkus, piisav liikumine ja tervislik toitumine.

4. Loe kirjandust ja otsi infot
Teadlikult tuleks tegeleda positiivselt toetavate vahenditega, enda heaoluga, nii füüsilise kui ka vaimse tervisega. Näiteks võib lugeda lahutusteemalist kirjandust ja otsida toimetulekut toetavat infot.

5. Uus hobi
Paljude inimeste jaoks annavad energiat liikumine, õues tegutsemine ja loodus.
Erinevusega saab toime tulla ka erinevaid väljendusvahendeid kasutades, näiteks päevikut kirjutades või kujutava kunsti abil. Läbi hobide on hea leida uusi tuttavaid.

6. Otsi kaaslaste tuge
Stressi korral võib abi otsida töötervishoiust, individuaalteraapiast või organisatsioonide teenustest.
Hea esmaabi võib olla ka anonüümse vestluse tugi erinevates sotsiaalmeedigruppides.
See annab võimaluse kuulda teiste kogemusi ja saada tuge suhtest taastumiseks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid