Kuidas leida tasakaal meelelahutuse ja töö vahel?
08.11.2022
Sisuturundus

Tänapäeva kiire elutempo juures jäävad mõnikord vaba ajaga seotud tegevused tähelepanuta ning enamus päevas ülejäänud ajast kulub töö ja ööune tarbeks.

Kuid kui töö neelab endasse ka inimese vaba aja, siis kuidas leida tasakaal töö ja meelelahutuse vahel? Meelelahutus ning kõik sellega seondub on mõeldud stressi leevendamiseks, ajaveetmiseks oma perega või sõpradega suhete soojendamiseks.

Meelelahutuse alla kuuluvad kino, muusika, kultuur, kasiino ja sport. Kõik antud meelelahutusvaldkonnad pakuvad laialdaselt võimalusi peale töölt koju saabumist.

Kuidas taastada tasakaal töö ja vaba aja veetmise vahel?

Anname lihtsa eesmärkide nimekirja, mille alusel on võimalik juba homsel päeval edasi toimetada:

1. Koosta enda päevane tundide alusel

* Enne tööle suundumist - näiteks 1,5h

* Tööl viibimine - maksimaalselt 10h

* Töölt koju tee (poe külastamine, laste koolist ära toomine) - 1h

* Kodused toimetused 2h

* Vaba aeg (vabalt valitud tegevused) 1.5h

* Ööuni - 8h

2. Koduste tegevuste aeg ei pea olema igapäev 2h (juhul kui kodused tegevused puuduvad, tuleks need arvestada vaba aja veetmise tarbeks).

3. Nädalavahetustel panustage vaba aja veetmiseks võimalusel vähemalt 4 h

4. Pühapäevad on mõeldud koduste tegevuste tegemiseks ning õhtune periood vaba aja veetmiseks.

5. Paljud erinevad faktorid väldivad meie elutempo tasakaalu töö ja meelelahutuse vahel:

Eemalda end sotsiaalvõrgustikust

Sotsiaalmeedia ei lase meil endil täiesti offline staatusesse minna ning internetist kogu info otsimisega seame end hiljem ohtu nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Selleks, et vältida sotsiaalset ülekaalu ka koduses õhkkonnas, lülitage end sotsiaalselt välja kasvõi üheks tunniks. Sotsiaalmeedia vaba päev on aga ideaalne võimalus tulla tagasi reaalsusesse ning säilitada paremini oma tasakaal töö ja kodu vahel. Lülitage telefon välja ning nautige perekomöödiat või head kontserti peale tööpäeva oma perega koos olles.

Lisatöö pärsib isikliku vaba aja tekkimist

Lisatööl peab alati oma piisav põhjus selle omamiseks. Olgu selleks raske majanduslik olukord peres või suured etteootamatud väljaminekud leibkonnas, lisatöö vastuvõtmine peab olema kuni viimsegi detailini läbi mõeldud. Iga lisaliigutus peale tava tööpäeva vähendab meelelahutuse ja puhkuse võimalust ööpäevas. Tihti kulgetakse seejärel ka läbipõlemise suunas, mis vaimselt ning füüsiliselt koormab nii töötegijat kui ka perekonnaliikmeid.

Prioriteedid ning järjekord peres

Kui leiva teenimine on teil esmakohal, tuleks siiski pere olemasolul selle tähtsust siiski täielikult hinnata. Perele ja meelelahutusele/vabale ajale tuleb panustada sama palju aega kui tööl veedetud perioodile. Inimsuhete hoidmiseks tuleb sel teemal vestelda ka kogu perega, et teha selgeks prioriteedid ning seda nii lühiajaliselt kui ka pikaajaliselt.

Eelarve loomine aitab luua rohkem meelelahutust

Eelarve loomise järel ning raha olemasolu korral on võimalik luua isegi graafik vaba aja veetmiseks ning võimalusel tuleb see kindlasti ette võtta. Motivatsiooni elavdamiseks piisab raha kõrvale panemisest iga kuu, et luua lihtne graafik vaba aja veetmiseks. See motiveerib kõik perekonna liikmeid panustama rohkem teineteisesse.

Tasakaalu leidmine töö ja meelelahutuse vahel võib olla imeliselt lihtne või kohutavalt raske, kuid see, kes leiab alati vabandusi selle tegemiseks ei tea, et lihtsa nimekirja alusel on võimalik see siiski teoks teha.


Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid