Kõige sagedamaks köha põhjustajaks ongi ülemiste hingamisteede viirusnakkused ja see võib kesta paarist nädalast paari kuuni.
Viirushaiguse alguses on köha kuiv, kinnine, ärritav ja röga on raske välja köhida, eriti öösiti. Limaskestad on kuivad, põletikulised ja köhimine on valulik. Nakkuse edenedes muutub köha lahtisemaks, sekreet aga on sitke, kinni bronhides ja ülemistes hingamisteedes ning seda on endiselt raske välja köhida.
Sümptomite leevendamiseks võiks esmalt palju vedelikku tarbida. Selleks sobivad kõigepealt tavaline toasoe vesi, kui ka mitmed ravimtaimeteed, millel on röga lahtistav toime. Selleks sobvad Islandi käokõrv, paiseleht, harilik raudrohi ja aedliivatee, kuid kasutada võib ka spetsiaalset köhatee segu.
Röga lahtistamiseks leiab ka apteegi käsimüügist looduslikke preparaate, mis sisaldavad luuderohtu, Islandi samblikku, aedliivateed, teelehte või kuusekasve. Tugevamad rögalahtistid sisaldavad toimeainena ambroksooli, atsetüülsüsteiini või bromeksiini, mida on võimalik kasutada nii siirupi, lahuste kui ka tablettidena.
Väga hea abimees on inhalaator, millega füsioloogilist lahust sisse hingates on võimalik köha leevendada ning aidata põletikulisel limaskestal taastuda. Kui inhalaatorit pole, võib auru teha ka vanal traditsioonilisel meetodil, kuuma auru rätiku all sisse hingates. Kuumale veele võib lisada eeterlikke õlisid, näiteks eukalüptiõli. Kinnist köha aitavad avada ka sinepiplaastrid.
Kui köha pole hoolimata ravist kuue nädala jooksul paremaks läinud, siis tuleks pöörduda perearsti poole täiendavate uuringute tegemiseks. Sest köha põhjuseks võivad olla ka bronhiit, bakteriaalsed nakkused, kopsupõletik või krooniliste kopsuahiguste ägenemine.