Kuidas tunda ära ohtlik kõhuvalu?
Kodutohter
09.02.2021
Shutterstock

Õnneks on kõhuvalu tavaliselt põhjustatud seedimisest ja on ohutu.

Teatud asendis tunda andev valu küljes on enamasti lihasvalu. Vahel võib küljes oleva valu põhjustada ribimurd. Kui käega vajutades on valu väikeses kindlas piirkonnas ja kõht on katsudes pehme, on tõenäoliselt tegemist ribimurru või lihasvaluga.

Siseelunditest tulev valu algab tavaliselt äkki ja muutub vähehaaval pidevaks. Sellega kaasneb ka iiveldus, halb enesetunne, palavik või silmade ja naha kollasus. Kui valu on kiirgab külge, võib põhjuseks olla neerud või sapipõis. Ka soolekeerd võib põhjustada väga tugevat kõhuvalu.

Pimesoolepõletik algab tavaliselt järk-järgult ilmnevate tuimade, krambitaoliste valusööstudena kogu kõhus. Kõht võib paistetada.  Enamasti on aga tunda lokaliseeritud, terav valu paremal alumises kõhu osas. Valu kipub olema pigem pidev ja terav kui tuim. Pimesoolepõletik võib anda end tunda ka valus alaseljas või vaagna piirkonnas.

Enamasti on siiski kõhuvalu põhjuseks gaasivalu. Toidu seedimisel tekivad gaasid, mis venitavad soole seina, kõht on turses ja gaasid ei liigu.

Ärritunud soole sündroom on krooniline jämesoole talitlushäire, millega kaasneb samuti kõhuvalu ja kõhulahtisus.

Et aru saada, kas valu on tõsine, tuleb jälgida oma organismi ja sisetunnet. Kui valu on järsk ja terav, või kaasnevad sellega halb enesetunne, iiveldus või palavik, siis peab kindlasti helistama arstile ja küsima nõu.

Sarnased artiklid