Mida peaks teadma küüntest?

Kodutohter
15.04.2021
Shutterstock

Hoolitsetud küüned tõstavad tuju ja annavad hea enesetunde.

Muudatused küüne värvis, ehituses, või kujus võivad näida täiesti tühisena, kuid vahel võib see olla märk mõnest haigusest.

 

Kihistuvad küüned

Küünte kihistumine võib olla tingitud kuivadest küüntest, kuid võib olla ka põhjustatud mõnest haigusest, näiteks psoriaasist või siis aneemiast ehk rauapuudusest.

Küünenaha põletik

Küünenaha paistetus ja punetus viitavad põletikule. Raviks piisab tavaliselt desinfitseerimisest ja antibiootikumisalvist. Kui tekib mädane põletik, peab konsulteerima arstiga, et teha läbi antibiootikumikuur.

 

Sügavad põikivaod

Kogu küüne pikkused, sügavad põikivaod on üsna tavalised ja kahjutud. Millegipärast on küüne kasv mõneks ajaks aeglustunud või peatunud. Kui kasv jätkub, jääb küünele põikitriip.

 

Pikivaod

Pikivaod on enamasti pärilikud. Põhjuseks võivad olla veel kehv vereringe, psoriaas või vananemine.

 

Värvi muutused

Küüned võivad muutuda vahel kollaseks, näiteks suitsetamisest. Püsiv kollasus võib olla tingitud kilpnäärme alatalitlusest või puudulikust immuunsusest.

Valged küüned võivad anda märku maksahaigusest, puna-valged küüned neeruhaigusest ja rohekas toon bakteriaalsest infektsioonist. Tume joon või jutt küüne peal võib olla märk melanoomist ja seda peaks näitama arstile.

 

Küüneseen

Kollane laik küüne servas viitab küüneseenele. See on sagedasti esinev küünehaigus, mida esineb just vanematel inimestel. Algfaasis võib seda ravida apteegi käsimüügitoodetega, kui selles pole abi, peab minema arsti juurde.

 

Käed ja küüned saavad kodutöödes kõvasti vatti. Tark kasutab kindaid nii nõusid pestes kui ka lilli istutades. Küünega ei maksa kraapida ära lauale või põrandale kinni jäänud sodi.

Niisutav kätekreem on esimene abiline ja seda võiks peale panna kohe paksult.

 

Sarnased artiklid